Balın cilde faydalarını biliyor musunuz?

0
Bal
Balın cilde faydaları

Balın cildinize yararları saymakla bitmez. Bal, 5000 yıldır hem gıda, hem ilaç hem de cilt bakım ürünü olarak kullanılmaktadır. Balın çeşitli sorunların tedavisi amaçlı kullanımına apiterapi denilmektedir. Bal son yıllarda yaygın olarak gıda ürünlerinde kullanıldığından, büyük ihtimalle balın cildinize faydalarını bilmiyor olabilirsiniz. Bal, eğer düzenli kullanılırsa cildiniz için 3 ana fayda sağlar.

Bal cildinizi nemlendirir

Bal cildin su ve nem tutmasını kolaylaştırması ile bilinir. Bu sayede cildinizin kurumasını ve çatlamasını önler. Bu nedenle bal, maske ve cilt bakım karışımlarında, peeling ürünlerinde ve nemlendiricilerde kullanılmaktadır. Bal özü içeren ürünler satın alınabileceği gibi, kendi başınıza evinizdeki malzemelerle de bal ile cilt bakım ürünleri hazırlayabilirsiniz. Bir tutam bal ile yarım su bardağı şekeri karıştırarak çok iyi bir peeling karışımı oluşturabilirsiniz veyahut saf balı yüzünüze uygulayıp 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayıp, nemlendirici amaçla da kullanabilirsiniz.

Bal cildinizi iyileştirir

Bal doğal bir antiseptiktir. Bu özelliği sayesinde yanıklara, böcek ısırıklarına veya yaralara uygulandığında o bölgedeki inflamasyonu yani yangıyı azaltır, enfeksiyonları, ağrı ve şişliği azaltır. Balın etkisi yalnızca etkisi bununla kalmaz, yaraların en az yara izi bırakarak iyileşmesini hızlandırır, antimikrobiyal etkisi sayesinde çoğu yarada bakterilerin üremesini engeller. Bal ayrıca tahriş olmuş, hassas, sivilceli, egzamalı veya renk değişimi olan ciltlere uygulamak için de güvenlidir.

Bal cildinizi yeniler

Balın cildinizi iyileştiren özellikleri aynı zamanda cildinizin yenilenmesini, tazelenmesini sağlar, cilt hücrelerinin gençleşmesine yardımcı olur. Bu sayede kırışıklıklar ve yüz çizgileri azalır. İçerdiği doğal antioksidanlar ile yaşlanmaya, cilt hasarına ve serbest radikallere karşı savaşınıza destek verir. Balı yüzünüze uygulamak doğal bir anti-aging kremi etkisi yapar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.