Banyoda bitkisel bakım ve aromaterapi

0
Banyo sabunları
Evde aromaterapi

Stresli ve sıkıntılı olduğumuz günlerde genellikle banyo yapıp kendimizi rahatlatırız. Banyonun rahatlatıcı etkisi konusunda hiçbir şüphe yoktur. Vücuttaki kan akışını dengeler, karılmış kasları gevşetir ve böylece stresin kötü etkilerinden de arındırır. Daha rahat bir uyku sağladığı için genellikle uyumadan önce banyo yaparız.

Banyonun bu mucizevi etkisi ile çeşitli aromatik yağların birleşimi cilt güzelliğini de arttıran özelliklere sahiptir. Bitkisel ürünlerle birlikte yapılan banyolar cildi kuvvetlendirir. Ayrıca cildin kurumasını da önlerler. Dolayısı ile banyo sonrasında herhangi bir nemlendirici ürün kullanmanız da zorunlu olmayacaktır. Bunun yanında bitkisel özellikli banyolar yağlı ciltler için de çok faydalıdır. Cildinizde sivilceler varsa bunlara da iyi gelecektir. Eğer cildiniz yağlıysa banyo sonrasında krem kullanmanızda fayda vardır.

Bitkisel ve aromatik banyolarda önemli olan suyun ısısının dengeli olmasıdır. Ilık bir su her zaman en etkili sonucu verir çünkü yüksek ısıda bitkilerin cildinizi etkilemesi mümkün olmaz.

Banyo yaparken nelere dikkat edilmeli?

7 günlük süre için bir veya iki kez banyo yapmak yeterlidir.  Banyo yaparken suyun ısısı çok yüksek olmamalıdır. Vücut sıcaklığını geçmeyen bir banyo suyu en idealidir. Banyo öncesinde yemek yemek kan akışını yavaşlatır. Bu nedenle yemeklerden en az iki saat sonra banyo yapmalısınız. Yirmi dakikadan fazla banyo yapmayın çünkü daha uzun sürede suya maruz kalmak cildinize iyi gelmez. Ayrıca kan akışınızı da negatif etkiler. Banyodan çıktıktan sonra uzanmanız sizi  hem dinlendirir hem de enerji toplamanıza imkan sağlar.

Aromatik banyolar

Lavanta yağı ve limon yağı
Esansiyel yağlar

Sivilceler için aromatik banyo

Rahatlatıcı bir banyo keyfi için öncelikle küveti doldururken suyun duştan gelmesini sağlayın. Böylece küvetin içine koyduğunuz esanslar daha iyi dağılır ve cildinizin her yerine nüfuz eder. Küveti çok az doldurduktan sonra banyo suyunuza esansı ekleyebilirsiniz. Sivilceli ciltler için az miktarda suya dört beş damla kadar okaliptüs yağı ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı banyo suyunuza ekleyin ve ardından küveti doldurmaya devam edin.

Sivilceli ciltler için ebegümeci

Öncelikle iki litre kadar suyu kaynatın. 50 gr kurutulmuş ebegümecini parçalayın ve kaynayan suya atın. Eğer ebegümeci tazeyse 100 gr kadar kullanın. Ebegümecini suya attıktan sonra kaynatmaya devam edin. Sonra elde ettiğiniz çayı süzün. Bu çayı biraz önce anlattığımız gibi banyo suyunuza ekleyebilirsiniz.

Sivilceli ciltler için kuru nane

Bir litre suyu kaynatın ve kaynayan suya 150 gr kadar kuru nane ekleyin. Naneleri kaynattıktan sonra süzerek banyo suyunuza koyun.

Yağlı ciltler için aromatik banyo

Bir litre suyu kaynatın. Kaynayan suyun üzerine 150 gr ölçüsünde civanperçemi katarak kaynatın ve kaynadıktan sonra süzün. Küvete doldurduğunuz bir miktar suyun üstüne dökün ve küveti tamamen doldurun.

Yağlı ciltler için elma sirkesi

250 gr elma sirkesini dolan küvete ekleyin. Banyo suyunuza yedi sekiz damla kadar lavanta yağı eklemeniz banyonun etkisini arttıracaktır. Banyodan çıkarken ayrıca suyla vücudunuzu yıkamayın. Sirkenin cilde nüfuz etmesi gerekmektedir.

Kuru ciltler için aromatik banyo

Banyoya girmeden önce iki yemek kaşığı kadar zeytinyağını cildinize sürün. Küveti doldururken iki litre light sütü banyo suyuna ekleyin. Banyodan çıkarken duş alın.

Kuru ciltler için süt banyosu

Bir bardak kadar ılık süte 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Güzelce karıştırın. Bu karışımı küvetteki suya dökün. Banyo sonrasında duş almayı ihmal etmeyin.

Kuru ciltler için bir diğer tarif

Bir yemek kaşığı zeytinyağını küvet suyunuza dökün. Banyo sonrasında duş almayın ve kurulanmayın. Vücudunuzdaki su damlalarını elinizle alabilirsiniz.

Tüm cilt tipleri için aromatik banyo

Sekiz damla kadar lavanta yağını eğer cildiniz yağlıysa 250 gr. Elma sirkesine, eğer cildiniz kuruysa 250 gr kremaya ekleyin. Banyo suyunuza bu karışımı dökün. Banyo sonrasında duş alın. Eğer elma sirkesi kullandıysanız duş almanıza gerek olmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.