Basit bitkisel cilt bakımı yöntemleri

0
Yüz
Basit bitkisel cilt bakımı

Bitkisel cilt bakımları bazen fazlasıyla can sıkıcı olabiliyorlar. Piyasadaki onlarca üründen hangisini seçeceğiz? İşte bu yüzden size tüm bakımınızı mutfağınızdaki ürünlerle yapabileceğiniz doğal cilt bakım önerileri:

Bitkisel cilt bakımları ihtiyacınız olan malzemeler

 • Yoğurt
 • Bal
 • Saf toz şeker
 • Yeşil çay
 • Elma sirkesi
 • Yulaf ezmesi

Bitkisel cilt bakımlarının yapılışı

 1. Her gün günde iki kez yüzünüzü yulaf ezmesiyle yıkayın.

Bir avuç dolusu yulaf ezmesini alın ve elinizi kapatıp elinizi ılık suyun altında birkaç saniye kadar tutun. Daha sonra avucunuzu açıp üzerine parmaklarınızla birkaç damla daha su serpin ve elinizle yulaf ezmesinin üzerini bastırın. Yüzünüze sürün ve yulaf ezmesiyle yüzünüzü yıkamaya başlayın. Yaklaşık bir dakika kadar masajla cildinize yedirdikten sonra, yüzünüzü durulayın. Ciltteki serbest radikalleri uzaklaştıran bu öneri teninizi sıkılaştırır ve ona yumuşak bir his kazandırır.

 1. Yeşil çay ve elma sirkesiyle cildinizi sıkılaştırın.

Bebek biberonları büyüklüğünde bir kavanoz alın. Kavanozun dörtte biri kadar elma sirkesi koyun. Taze demlenmiş yeşil çayla da kavanozu sonuna kadar doldurun. Herhangi bir yüz maskesinin ya da cilt temizleme işleminizin ardından bu karışımı cildinize uygulayın. Bu karışım yaşlanma-karşıtı, anti-oksidanlarla dolu ve cildinizdeki yağ artıklarını temizler niteliktedir.

 1. Yeşil çay, bal ve şekerle yüz maskesi yapın.

Bir kaseye yaklaşık 5 yemek kaşığı şekeri koyun ve üzerine 3 yemek kaşığı soğutulmuş yeşil çayınızı ekleyin. Karışıma 2 yemek kaşığı saf balınızı da koyun ve işte maskeniz hazır. Yaklaşık 2 dakika masaj yaparak cilde uyguladığınız maskenizi bir de 10 dakika kadar yüzünüzde bekletin. 10 dakikanın ardından yüzünüzü durulayabilirsiniz. Hatada 3 kez peş peşe olmayan günlerde bu maskeyi uygulayın. Cildinizi yumuşatıp nemlendirdiği kadar sıkılaştıracak ve parlatacaktır.

 1. Ballı ve yoğurtlu maskenizi yapın.

Yarım su bardağı sade yoğurtla 2 yemek kaşığı balı karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın, 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın. Haftada 3 kez bu bakımı yapın. Cildinizin yağ dengesini düzenlemesiyle ve nemlendirici özelliğiyle tüm cilt tiplerine uygun bir maskedir.

 1. İşte şimdi bütün maddeleri birleştirelim.

Yüzünüzü yulaf ezmesiyle temizledikten sonra istediğiniz cilt maskesini ya da üşengeç gününüzdeyseniz direk sıkılaştırıcı toniğinizi uygulayabilirsiniz. Cilt maskenizi duruladıktan sonra toniğinizi yapın ve cildinize pamuk yardımıyla uygulayın. Yağsız bir nemlendiriciyle günlük bakımınızı sonlandırın.

İpuçları

 • Maskelerin hepsini saç maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Saça uyguladıktan sonra yarım saat bekleyin ve saçınızı durulayın.
 • Yaptığınız ve aldığınız bütün bakım ürünlerini kavanoz içinde ve buzdolabınızda saklayın. Yaklaşık 2 hafta kadar dayanacaklardır. 2 hafta bekledikten sonra kalan kısımlarını ise dökün, çünkü daha fazla işe yaramazlar.

Uyarılar

 • Elma sirkesini direk olarak cildinize uygulamayın. Yeşil çay ile sulandırmadığınızda cildiniz için fazlasıyla tahriş edici olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.