Başparmakta uyuşma nedenleri ve çözümü

0
Eller, parmaklar
Başparmakta uyuşma

Parmak uyuşması yaygın olarak görülen durumlardan ve bazı hastalıkların belirtisi olabilen bir durumdur. Parmak uyuşmasının en çok görüldüğü kişiler işleri için ellerini yoğun olarak kullanan kişilerdir. Örneğin; bilgisayar başı işi olanlar, şoförler, ressamlar ve boyacılar sıklıkla parmak uyuşması problemi yaşamaktadır. Peki baş parmakta uyuşma problemi neyin habercisi olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere bunun hakkında bilgiler sunacağız.

Parmak uçlarında bulunan sinirler vücudumuzun en yoğun sinir bulunan bölgesidir. Bu nedenle günlük hayatta ellerin yoğun olarak kullanıldığı işler yapıldığı esnada bu sinirlerde bazı hasarlar meydana gelmektedir. Zaman zaman bu hasarlardan dolayı kan yolları bozulmakta ve sinirlerde hareket zorlaşmaktadır. Bu durum sonucunda da başparmakta uyuşma meydana gelmektedir.

Baş Parmak Uyuşmasının Çözümü

Parmak uyuşmasının çözümü ilk olarak sıklıkla elleri ve parmaklarını kullanarak işlerini yapan kişinin uyuşma esnasında o işe bir süreliğine ara vermesi ve uyuşma meydana geliyorsa, ellerini fazla zorlamamalı ve gerekiyorsa bir süreliğine işe ara vermelidirler. Ayrıca parmak uyuşmasını önlemek istiyorsanız uyku esnasında eller ve bilekler üzerine yatmamaya dikkat edilmesi de oldukça önemlidir. Parmak uyuşması basit bir cerrahi operasyonla, hatta kullanılabilecek ilaç tedavisiyle bile kısa sürede başa çıkılabilecek bir problemdir.

Baş parmakta uyuşma yaşıyorsanız ve bu konuşma bozukluğu, felç, kafa karışıklığı gibi belirtilerle birlikte kendini gösteriyorsa mutlaka acil bir hekime başvurulması gerekiyor. Parmak uyuşması çok ciddi rahatsızlıkların da göstergesi olabiliyor. Bu nedenle başka belirtilerle birlikte ortaya çıkan parmak uyuşmasında mutlaka ihmal edilmeden doktora başvurulmalıdır. Başparmakta uyuşma karpal tüneli sendromunun neden olduğu median sinirindeki rahatsızlıkların habercisidir ve mutlaka dikkate alınması gereken bir durumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.