Bebeklerde egzama neden olur

| 2012/12/09 | 2 Comments

 

bebek

bebek

Egzama rahatsız edici ve kötü görünümlüdür. Bebeklerde egzamayla karşılaşıldığında tedirgin edici olabilir ancak egzama tamamen önlenebilir ve kolayca tedavi edilir. Başlangıç belirtilerinde ne yapacağınızı bilmek egzamayı sıkıntılı hale gelmeden ortadan kaldırmak için önemlidir.

Egzama ya da atopik dermatit, aşırı kuruluktan kaynaklanan rahatsız edici bir hastalıktır. Bebeklerde egzama her beş bebekten birinde görülmektedir. Aslında bu açıdan bakıldığında egzamanın bebeklerde ne kadar yaygın olduğunu görebilirsiniz. Egzama, bebeğiniz 2 3 yaşına geldiğinde büyük olasılıkla ortadan kaybolacaktır. Nadiren de olsa ömür boyu devam edebilmektedir.

Bebeklerde egzama nedenleri

Bebeklerde egzama neden olur sorusunun yanıtı komplikedir. En yaygın neden cilt kuruluğudur. Bebeğinizin bir alerjisi de olabilir. Egzama aslında tamamen ırsi ve genlerle ilgili bir rahatsızlıktır. Egzamayı tetikleyen faktörler burada önem kazanmaktadır.

Bebeklerde egzama nedenlerinin listesi uzun ve her bebek için farklıdır. Deterjanlar ve sabunlar, veya sert giysilerle temas tahrişe neden olabilir. Hayvan tüyü, toz, çimen ve yabani otlara olan alerjik reaksiyonlar da egzamanın ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Süt, tükürük ve terleme nemi arttırır ve bu da tahrişe neden olur. Gıda alerjileri de egzamaya neden olabilir. İnek sütü, turunçgiller ve fındık genellikle alerjik egzama tetikleyicileri arasında yer almaktadır.

İlk adım, egzama gibi döküntüsünün tespit edilmesidir. Bu, uygun tedaviye olanak sağlar. Egzama genellikle yanaklarda, vücutta ve bazı durumlarda bebeklerin ağız çevresinde bulunur. Egzamalı alan kırmızı ve iltihaplı görünecektir. Bu alanın iyileşmeye başlaması için ilk olarak yayılması durdurulmalıdır.

Bebek egzaması tedavisi

Meme emen bebeklerde egzama olasılığı daha düşüktür. Anne sütü tüketimini için altı ay idealdir ancak dilerseniz emzirmeye devam ederek egzama oluşmasını engelleyebilirsiniz. Bebeğinizi hızlı yıkayın. Banyo süresini uzun tutmayın. Bu cilt kuruluğuna neden olur. Bebeğinizin cildini nemlendirmek için bebekler için üretilmiş nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Çarşaf, battaniye ve giysilerin yumuşak olmasına özen gösterin. Pamuklu olanlarını tercih edin. Bebeğinizin şampuanını iyi seçmelisiniz. Bitkisel ve bebekler için üretilmiş olan şampuanları kullanın.
Bebeklerde egzamanın nedeni tespit edildikten sonra tedavisi basit bir işlem olabilir. Yoğun, yumuşatıcı ve parfüm içermeyen nemlendiriciler, her gün birkaç kez uygulanmalıdır. Bioderma ABC bebek ve çocuk nemlendiricisi, Vazelin veya Sebamed Baby Locion kullanabilirsiniz. Ciddi durumlarda, doktorunuz kortizonlu kremler önerebilir.

Uyarılar

7 gün içinde geçmeyen herhangi bir cilt hastalığının doğru teşhisi için ve 6 aylıktan küçük çocuklar için ilaç uygulamadan önce bir çocuk doktoruna danışın.

 

 

Etiketler: , , ,

Kategori: Cilt Sorunları, Egzama, Genel

Yazar Hakknda ()

Yorumlar (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Kerem dedi ki:

    Teşekkürler

  2. pınar gökçe dedi ki:

    6.ayında olan kızımda ortaya çıkan cilt rahatsızlığı için doktoruna başvurduğumda bana kullandığım banyo ürünlerinden kaynaklanma olasılığının çok yüksek olduğunu belirttiler,şampuanda özellikle kimyasal madde içermeyen ürün kullanmamı,bu tür markaların piyasada sayılı olduğunu ve tavsiye olarak trukid isminde bir markayı kullanmamı önerdiler markanın bebekler için egzema kremini ve şampuanını kullandım 1 hafta gibi bir süre sonunda belirtilerin azaldığını gördüm,lütfen kullandığınız bebek,çocuk kozmetik ürünlerine dikkat edin.iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir