Ben aldırma yöntemleri nelerdir?

0
Ben tedavisi
Ben aldırma yöntemleri

Benler ciltte iki şekilde belirir. Genetik olanlar ve güneşe maruz kalmayla ortaya çıkanlardır. Şekil, büyüklük ve renk değiştiren bir ben varsa, mutlaka bir dermatoloğa görünmelisiniz. Zira bazı benler kanser yapma riski olduğu için bir doktor tarafından düzenli kontrol altına alınmalıdır. Sizde vücudunuzdaki benlerden kurtulmak istiyorsanız, bazı farklı yollara başvurabilirsiniz. İyi olmayan bir yöntem uygulandığında size ben yerine yara izi bırakabilir. Buna dikkat etmelisiniz.

1

Tüm benlerinizi önce bir dermatolog tarafından kontrol ettirin. Öncelikle hangi benler kanser riski taşımaktadır onu hep birlikte görelim. Yıllık cilt kanseri kontrolleri rutin olmalıdır. Belirli bir ben şüphe uyandırıyorsa doktor biyopsi için mutlaka parça alacaktır.

2

Eksizyon yöntemiyle benlerinizin temizlenmesi için dermatologla görüşün. Doktor benlerinizi dışarı doğru kesme işlemi yapıp tekrar dikiş ile birleştirebilir. Bu sadece birkaç dikişlik bir operasyondur. Deri iyileştikten sonra benlerin yerinde sadece küçük bir yara izi kalmaktadır.

3

Dağlanmış Eksizyon yöntemi için uzman doktorlarla görüşün. Bu yöntemde doktor benlerinizi tıraş edebilmek için ustura tipi alet kullanabilir. Daha sonra orayı dağlamak için yakma yöntemine başvuracaktır. Bu yöntem deride herhangi bir dikiş gerektirmeyecektir. Deri iyileştikten sonra ben büyüklüğünde daha belirtisi az olan bir iz kalacaktır.

4

Lazer ile benlerinizi aldırabilirsiniz. Lazer ışığı ile benlerinizin pigmenti hedef alınır. Pigmen ile benler ortadan kaldırılırmış olacaktır. Tedavi sonrası benlerin oluğu bölge tahriş olmuş ve kızarmış olacaktır. Bu yöntem diğer yöntemlerden daha yaygın olmasına rağmen lazer yöntemi ile de benlerinizin kaldırılmasında benlerinizi olduğu bölgede küçük yara izleri oluşabilmektedir.

5

Benlerinizden kurtulmak için düzgün cilt bakımı yaptırabilirsiniz. Temiz ve bakterisiz alanları oluşturabilirsiniz. Yaralı bölgeleri daha çok temiz havaya ve oksijene maruz bırakmalı kirli sulardan ve bakterilerden korumalısınız.

6

Benlerinizden kurtulmak için evlerinizde yaptığınız bitki ilaçlarını kullanabilirsiniz. Benlerinizin üzerine günlük taze bal sürün. Günde iki kez Hint yağı kullanın veya benlerinizin üzerine sarımsak ezip oyarak geceden sabaha kadar bekletebilirsiniz. Bu ev yapımı ilaç yöntemleri benlerinizin büyüklüklerini azaltacaktır.

İpuçları

  • Benlerinizin tekrar çıkmasını önlemek için cildinizi güneş ışığından koruyun.
  • Bir ben kaldırma işlemini asla tek başınıza yapmayın bir dermatoloğa başvurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.