Ben neden oluşur? Sonradan çıkan benler zararlı mıdır?

0
Ben
Ben neden oluşur

Benler hemen hemen vücudun her yerinde cilt üzerinde bulunan yaygın koyu ve kahverengi tonda noktalardır. Bazen gruplar halinde bazen de tek başlarına bir bölgede bulunurlar. Benler bazı durumlarda güzellik işaretleri olarak görülebilir ama aynı zamanda sağlık risklerine yol açabilir ve kanser riski olabilir. Benlerin boyut, şekil ve ben rengine bağlı olarak farklı kaldırılma ve temizlenme yöntemleri bulunmaktadır.

Benlerin çıkma nedenleri

Benlerin çıkmasında çeşitli faktörler neden olabilir. Doğum sonrası birçok bebekte bulunmaktadır. Daha sonra ergenlik ve öncesi olan çocukluk dönemlerinde de yenileri çıkmaya ve var olanlar gelişmeye devam etmektedir. İnsanlardaki hormon seviyeleri de benlerin çıkma ve gelişmesine doğrudan etki edecektir. Benler genellikle gebelik dönemlerinde bebekte daha çok gelişir. Kalıtsal ve genetik eğilimler ile çok farklı tipte, şekilde, renkte ve boyutta olabilirler. Bu tip benlerin teşhisinde ve tedavi aşamasında parça alınarak biyopsi yapılması gerekmektedir.

Bazı benler cildin aşırı güneşe maruz kalmasıyla oluşabilir. Benler genellikle güneşe çok maruz kalan insanlarda görülür. Güneş ışığı benlerin gelişimini doğurur ve gelişim hızını artırır. Çocukluk döneminde herhangi bir nedenle güneşe çok fazla maruz kalan kişilerde melanom riski artmaktadır. Bu sebeple güneş ışınlarından kaçınmalı ve koruyucu kremler sürülmelidir.

Benlere sebep olan melanomlar

Bazı benler melanositlerin gelişimi ile kanser riski taşımaktadırlar. Bu benler düzensiz ve sınırsız şekilde büyüme gösterirler. Koyulaşma, iltihap ve renk değişikliği gözlenir. Ayrıca kanserli benlerde kanama, kaşıntı ve ağrılar olabilir. Bir dermatolog tarafından düzenli olarak periyodik muayene edilmelidir. Eğer herhangi bir değişiklik yoksa bu endişe edici bir durum değildir.

Benlerin giderilmesi

Dermatolog ziyareti sonrası benler için uzun süreli izleme ve çözüm önerileri belirlenir. Benler potansiyel kanser riski taşımıyorsa dermatolog daha rahat bir program uygulayabilir. Birçok ben lazer tedavisi ile kaldırılır veya tıraş edilir. Dermatolog ile benlerin kaldırılması daha hızlı ve etkin bir çözümdür.

Benlerin tedavi süreçleri

Benler dermatolog tarafından denetlenir ve daha sonra ben büyüklüğüne ve şiddetine göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Benler çıkarılırken herhangi bir ağrı hissedilmez. Anestezi ile benlerin olduğu bölgeler uyuşturulur. Genellikle dermatolog benleri tıraş eder Ayrıca enfeksiyonlara karşı antibiyotik uygulanır.

Benlerin Riskleri

Benler ameliyat ile kaldırılırken birkaç riski de içermektedir. Enfeksiyon kapmaması oldukça önemlidir. Ben kaldırılması sonrasında deride olağan dışı gelişmeler görülebilir. Ben çıkarılması sonrası o noktada hafif yara izleri kalmaktadır.

Benlere karşı önlemler ve çözümler

Zamanla boyut, rengi ve şekli değişen benleri iyi gözlemlemelisiniz. Özellikle çok koyu ve düz benler izlenmelidir. Güneşe maruz kalma sınırı dikkate alınmalı ve güneş koruyucu önlemler alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.