Benleri yok ederken nelere dikkat edilmelidir?

0
Ben
Benleri yok etmek için

Benler, hücrelerin bir küme halinde birikiminin sonucu olarak küçük siyah veya kahverengi ve bazen de kırmızı lekelerdir. İnsan cildinin karakteristik özelliğindendir. Her insanda görülebilir. Benler çocukluk döneminde veya yaşamın ilk iki yılında da özellikle ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda büyüyebilir ve büyük sorun olabilirler. Vücut üzerinde bir kaç ben varsa eğer endişelenecek bir şey olmayabilir. Ancak, çok fazla sayıda ve kalıcı benleriniz varsa hepsini dikkatle takip etmelisiniz. Eğer benlerinizden memnun değilseniz onları yok etmek için çeşitli yöntemler mevcut. Benlerin cerrahi olarak çıkarılmasının yanında benler; kremler, macunlar ve yağlar gibi ilaçlarla da yok edilebilir. Seçtiğiniz ben temizleme tekniğinin türü, benin vücut içindeki konumu, güvenli bir şekilde kaldırılabilir olup olmadığını ve maliyetini doğrudan etkilemektedir.

Açıklamalar ve Uyarılar

1

Benlerin temizlenmesi zor bir olay değildir. İster evde benlerinizi temizleyin ister cerrahi müdahale geçirin yapılacak işlemler uzun bir süre almayacaktır. Ben kaldırma işlemleri ağrısız ve acısızdır. Eğer ki bir ben göz ya da dudak gibi hassas yerlerde duruyorsa cerrahi operasyonun önemi kat be kat artmaktadır.

2

Benleri cerrahi operasyonla kaldırmak basit bir işlemdir ancak hiç iz kalmaması için uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Bazen derin benler kaldırıldığında daha kötü izler bırakmaktadır.

3

Benlerin kaldırılması için kullanılan cerrahi operasyonların başında, kesme, tıraş etme, yakma, dondurma ve lazer tedavisi gelmektedir. Çoğu cerrahi müdahaleler, sedyeye uzanmada yapılmaktadır ancak müdahale sonrası sık sık doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

4

Benleri temizlemek için ayrıca doğal ilaçların yanında kozmetik kremler ve bitki karışımları uygulanabilir. Bu yöntemler daha ucuz ve kolaydır. Ancak bir dermatolog onayı almadan krem kullanmak bazı riskler içerebilir.

5

Bazı ticari ürünler benlerinizi kurutup dökme yöntemiyle tedavi edebilir. Ancak benin etrafındaki cildşb bir kısmında tahriş oluşma riski çok büyüktür.

İpucu

Benlerinize müdahale etmeden önce bir cilt doktoruna görünmeniz şarttır. Uzmanlar bu benlerin kaldırılıp kaldırılmaması konusunda riskleri ve uygunluğu değerlendireceklerdir. Çoğu benr zararsızdır, ama bazıları kanser riski taşıyabilir veya çıkarıldıktan sonra risk oluşturabilir. Kullanacağınız ilaçları da yalnız başına değil mümkünse profesyonel hizmet alarak ya da doktora danışarak uygulamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.