Biotin Nedir Nelerde bulunur

0

biotinAsıl ismi B7 vitamini olan biotin, bazı çevrelerce H vitamini olarak da kullanılmaktadır. Biotin nedir sorusunu sorduğumuzda, karşımıza ilk olarak bu vitaminin ne olduğu ve faydaları ile ilgili bilgiler gelmektedir. Daha çok saç ve tırnak yapılarındaki kalitenin artması ile etkisi görülen biotin vitamini, suda çözünebilmektedir. Günde ortalama 2 mg biotin alınması da vücuda oldukça faydalı olacaktır.

Biotin Nasıl Kullanılır?

Biotin vitamini daha çok bağırsakta üretildiği için pek fazla depo edilmez. Bu nedenle de sürekli olarak alınması ve bir şekilde vücuda kazandırılması gerekir. Bu noktada çeşitli biotin vitamini destek ürünleri piyasada yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra, eksikliğinde çok fazla kötü sonuç doğurmayan bu vitamin, daha çok saç ve tırnak yapılarının güç kazanması için kullanılmaktadır.

Biotinin Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi hem saç hem de tırnak için son derece faydalı ve güçlendirici özelliğe sahip olan biotin vitamini, çeşitli faydalarından ötürü kozmetik alanında sıklıkla kullanılan maddelerden birini oluşturmaktadır.

Saç İle İlgili Faydalar

 • Saç beyazlamasını geçirebilme özelliği ile kendini gösteren biotin, saç köklerine doğrudan ve özel tekniklerle uygulandığı takdirde geri renklenmeyi dahi sağlayabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, piyasada bulunan her ürünün biotin içermediğini, pek çoğunun saç boyaları ile dolu olduğunu bilmektir. Bu tip ürünlerin kullanılması, kısa süreli çözümler sunacak ve saç kaldığı yerden beyazlarını göstermeye devam edecektir. Ancak gerçek biotin maddelerin saç köklerine uygulanması, sorunu temelden çözecektir.
 • Biotinin bir başka yararı da, saç uzamasını ciddi anlamda hızlandırıyor oluşudur. Saç bakımı ile ilgili tıbbi tavsiyeler içinde adı sıkça geçen biotin, saçların kırılmasını ya da çatallaşmasını da engellemektedir.
 • Saça dayanıklılık veren biotin, fazla güneş ışığı, klorlu havuz suyu, boyar maddeler ve perma gibi özellikle kadınların maruz kaldığı bir takım olumsuz etkilere sahip durumlara karşı saçı güçlü kılar. Saçın deforme olmasını, yıpranmasını ve cansız görünmesini engeller.
 • Biotinin şampuanlara enjekte edilmesi şeklinde kullanımı da mümkündür. Bu tip şampuanların doğrudan etki ettiği ilk olumlu özellik, saçın canlı ve parlak bir görünüme kavuşması ile ilgilidir. Biotinli şampuanlar cansız saçlara sahip, kırılgan yapılı saçları olan kişilerce sıkça kullanılmaktadır.
 • Saç dökülmeleri, kafa derisinin saç telleri ile birlikte dökülmesi gibi sıkıntıları da gidermeye yardımcı olan biotin, saç ile ilgili akla gelen her konuda oldukça olumlu etkilere sahiptir.

 Tırnak İle İlgili Faydalar

 • Her türlü tırnak deformasyonunu düzelten biotin, tırnak yapıları adına mucizevi onarım işlerine imza atmaktadır. Biotin vitamini, tırnağın bir şekilde yaşadığı yıpranmışlık ve bozunmuşluğu kısa sürede onararak düzeltir.
 • Su ile temas edildiğinde daha çok gözlemlenen tırnak yumuşamaları, yine biotin vitamini sayesinde azaltılabilmektedir. Doğru oranda biotin kullanımı, tırnak yumuşamalarından kaynaklı olarak ortaya çıkan diğer tırnak sorunlarını da önlemektedir.
 • Kadınların en büyük sorunlarından bir tanesi, tırnak kırılmalarıdır. Tırnak kırılmaları, hem estetik açıdan, hem sağlık açısından, hem de parmakların fonksiyonları ve tırnak kullanımları açısından büyük sıkıntılar doğurur. Özellikle görünümüne ve güzelliğine önem veren kadınların tırnak konusundaki hassasiyetleri hayli yüksektir. Bir şekilde kırılan zayıf tırnakların yapısını güçlendirmek ise, yine biotin maddesinin en önemli görevlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Biotin, tırnağa kazandırdığı dayanıklılık ve mukavemet ile kolay kırılan tırnakların bu durumunu ortadan kaldırır ve tırnak kırılmalarını oldukça azaltır.
 • Kadınlar açısından cilt bakımı ile ilgili en büyük şikayetlerden birisi de, şüphesiz ki tırnakların kat kat ayrılması ve buna bağlı olarak özenle bakım uygulanan tırnakların soyulmasıdır. Bu noktada, biotin maddesinin doğru ve kararında kullanılması sonucunda, tırnakların kat kat soyulma sıkıntısının da ortadan kalktığını belirtmek gerekmektedir. Tırnağa güç veren, yapısını onaran ve sağlamlığını sağlayan biotin, soyulmalara ve tırnak ayrışmalarına engel olmaktadır.
 • Tırnak görünümlerinde parlaklık ve bakımlı görünmek oldukça önemlidir. Özellikle ellerin güzelliğini tamamlamada büyük etken olan tırnakların bu şekilde görünmelerini sağlayan biotin ise, bakım ürünlerinin çoğunun bile yapamadığı sağlıklı görünümü tırnaklara kazandırır. Bu şekilde tırnaklar güzel, özenli, bakımlı ve parlak görünmektedir.

 Diğer Faydaları

 • Biotin vitamininin doğru şekilde kullanılması ile, şeker hastası kişilerin şeker dengeleri de daha az ilaç kullanılarak ve daha iyi bir şekilde sağlanabilmektedir. Bu şekilde hem vücut çeşitli ilaçların etkilerinden kurtulmakta, hem de çok farklı yönlerde olumlu etkileri bulunan bu vitaminden tam kapasiteli olarak yararlanılmaktadır.
 • Deride yaşanan dermatit sorunu, yine biotin sayesinde atlatılabilen sorunlar içinde yer alır. Deri konusunda hiçbir sıkıntı hafife alınmamalı, en doğal yöntemlerden biri olan biotin bu konuda da mutlaka değerlendirilmelidir.
 • Deri ile ilgili başka faydalardan birisi de, her kadının muhakkak önem gösterdiği kırışıklık sorunu ile ilgilidir. Yaşa bağlı olarak kırışan derinin elastik yapısı güçlendirilerek söz konusu kırışıklıklar oldukça azaltılır ve yaşı ilerlemiş kadınların bile biotin sayesinde genç görünmesi sağlanır.
 • Tıpkı saç diplerinde ve kafa derisinde yaşanan soruna çözüm olduğu gibi, vücudun muhtelif yerlerindeki deri döküntüleri de biotin sayesinde azaltılmakta, hatta yok edilmektedir. Deri döküntüsünün yanında, deride sulanma ya da kuruma gibi sıkıntılar da biotinin çözüm olduğu diğer konulardır.
 • Biotin nedir ve faydaları nelerdir sorusuna verilen cevaplar arasında en şaşırtıcı ve en önemli olanlardan bir tanesi ise şüphesiz ki biotin vitamininin kolesterol dengesini sağlamaya yardımcı olması, hatta kolesterolü düşürmesidir. Tıpkı tıbbi bir ilaç gibi etki eden, ancak tamamen doğal olan biotin, çoğu kolesterol hastasını rahatlatan olumlu etkilere sahiptir.
 • Biotinin en çok karşımıza çıktığı alanlardan birisi de, kuşkusuz ki diyetler ve zayıflama programlarıdır. Beslenmenin ve sporun ön plana çıktığı bu çalışmalar genelinde, biotinden de faydalanılmaktadır. Çünkü biotin maddesinin yağları çok çabuk ve pratik bir şekilde enerjiye dönüştürmesi özelliği bulunmaktadır.

Hangi Besinlerde Biotin Bulunur?

Biotintedariği ile ilgili, vücudun bağırsaklarda üretilen biotini kullandığı bilinmektedir. Fakat bunun yanında, biotin vitamini çeşitli gıda maddelerinden de alınarak tedarik edilebilmektedir.

 • Sakatatlar

Sakatat olarak bilinen hayvanın iç organlarında, yüksek miktarda biotin bulunur. Ancak her parçada ya da her kısımda biotin olmak zorunda değildir. Özellikle karaciğer ve böbreklerde biotin bakımından bir zenginlik söz konusudur.

 • Süt Ürünleri

Peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinden biotin vitamini alabilmek oldukça kolay ve güvenilir bir yoldur.

 • Bir Takım Deniz Ürünleri

Her deniz ürünü değil, ancak özellikle istiridye, alabalık ve ıstakozda biotin önemli ölçüde yer almaktadır.

Bunlar dışında, aşağıdaki yiyeceklerde de biotin bulunmaktadır;

 • Maya Ve Mayalı Gıdalar
 • Karnabahar
 • Soya Fasulyesi
 • Yumurta Sarısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.