Biotin Nelerde Bulunur biotin içeren yiyecekler nelerdir

0

biotinBiotin, protein ve karbonhidratların enerjiye çevrilmesi işlemi sırasında büyük bir rol oynamaktadır. Bu nedenle de kadınlar tarafından biotin nelerde bulunur sorusuna her zaman için faydalı cevaplar aranmaktadır. Biotini önemli kılan bir diğer kritik durum ise, biotin maddesinin zayıf saç ve tırnakların tedavisi sırasında aktif şekilde kullanılmasıdır.

Yararları arasında yorgunluğu önleyici bir özellik de bulunan bu madde, uzun süreli antibiyotik kullanan ya da sürekli alkol alan bireylerde maalesef ki azalmaktadır. Özellikle kadınların biotin miktarlarını koruması şarttır. Çünkü kadınlar hem saç, hem de tırnak uzattıkları için bu madde hayat boyu kadınlara gerekli olmaktadır.

Biotinin faydalarından bir diğeri de yağ üretiminde, yağ asitlerinin ortaya çıkarılmasında bu maddenin etkili olmasından ileri gelmektedir. RNA ve DNA gibi yapı taşlarımız için de biotinin önemi büyüktür. Kısacası biotin, akla gelebilecek her alanda yararları olan ve vücuda oldukça faydalı olan bir madde olarak öne çıkmaktadır.

Biotin Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Cilt bakımı konusunu önemseyen kadınların biotin maddesine verdikleri önem de hayli fazladır. Çünkü sağlıklı bir cilt, saç ve tırnak yapısına biotinin katkısı çok büyüktür. Peki, biotin nelerde bulunur?

 • Maya (Ekmek Mayası); Biotinin en yüksek seviyelerde yer aldığı maddelerden biri mayadır. Öyle ki, 3 gramlık ekmek mayasında, yaklaşık olarak 9,3 mikrogram biotin bulunmaktadır.
 • Hardal tozu; 6 gramlık hardal tozu, 9,5 mikrogramlık biotin içermektedir.
 • Yer fıstığı; En çok tükettiğimiz çerezlerden biri olan yer fıstığında, 10 gramlık yapının 9,6 mikrogramını biotin oluşturmaktadır.
 • Acı biber tozu; 2 gramlık toz acı biber içinde, 1 mikrogramlık biotin yer almaktadır.
 • Tavuk ciğeri; Bir diğer biotin deposu, tavuk ciğeridir. 45 gramlık tavuk ciğerinde yaklaşık olarak 104 mikrogram biotin yer almaktadır.
 • Fındık; En yoğun biotin içeren maddelerden biri de fındıktır. Çünkü 5 gram fındıkta, 4,1 gram biotin yer almaktadır.
 • Ay çekirdeği; 9 gramlık ay çekirdeği, 7,2 mikrogramlık biotin maddesine sahiptir.
 • Badem; Çerez dünyasının biotin konusunda ne derece doyurucu olduğu ortaya çıkmışken, badem de bu noktada değinilmesi gereken gıda maddelerindendir. 10 gram bademde, 6,2 mikrogram biotin bulunmaktadır.
 • Sığır ciğeri; Bir diğer biotin deposu ise, yine bir ciğer çeşididir. 30 gramlık sığır ciğeri içinde yaklaşık olarak 22,8 mikrogramlık biotin vardır.
 • Tavuk yumurtası; Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan tavuk yumurtaları da birer biotin yuvasıdır. 18 gramlık yumurta sarısının içinde, 11,7 mikrogramlık biotin yer almaktadır.
 • Fesleğen; 1 gram kuru fesleğen, 0,6 mikrogram biotine sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.