Bitkisel ayak bakımı

0

 

doğal ayak bakımı
Bitkisel ayak bakımı

 

Ayakta sürekli durulan işler veya uzun yürüyüşler ayak sağlığını tehdit edebiliyor. Ayrıca son yıllarda iyice artan ayakkabı çılgınlığı bizi sürekli yeni ayakkabı almaya itiyor. Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar da ayaklarda yara oluşturan bir diğer etken. İşte ayak sağlığınız için size birkaç ipucu.

1

Piyasada son zamanlarda ayak masajı için ve pedikür için özel ürünler satılıyor. Dilerseniz pedikür kabına dilerseniz de herhangi bir plastik leğene su koyarak ayak banyosu yapabilirsini. Ayak bakımına başlamadan önce müzik çaları veya TV’yi açın ve uzaktan kullanışlı olduğundan emin olun. Telefonunuzu da yakın tutun ki çaldığında ayağa kalkmak zorunda kalmayın. İşinize yarayacak tüm eşyaları yakınınızda tutun.

2

Ağrıyan ayakları rahatlatmak için ingiliz tuzu kullanın. İngiliz tuzu dinlenmek, ayak ağrılarını gidermek ve ayak bakımı için iyi bir yardımcıdır. Ayak banyosu suyunuza eklemeden önce sıcak suda ingiliz tuzunu eritin. İngiliz tuzu çözündükten sonra, kullanmakta olduğunuz havzanın yarısına ılık su doldurun. Su bir banyo küvetindeki su sıcaklığında olmalıdır. İngiliz tuzunu erittiğiniz suda ayaklarınızı 30 dakika bekletin. Ayaklarınızın rahatladığını hissedeceksiniz. Gerektiğinde sıcaklığı korumak için, sıcak su ekleyin.

3

Ayak bakımı için bir diğer önerimiz ; 2 bardak sütü ılıyıncaya kadar ısıtın. Havzayı su ile bir miktar doldurun ve üzerine 2 su bardağı olık sütü ekleyin. Ayaklarınızı bu suda en az on beş dakika bekletin. Ayaklarınızın yumuşadığını hissedeceksiniz. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra yumuşaklığını korumak için losyon kullanın.

4

Esansiyel yağlar ayakları yumuşatır ve dinlendirir. Çay ağacı, nane, lavanta, gül ağacı veya okaliptüs yağı veya özü içeren esansiyel yağları deneyin. Bitkisel ayak bakımınızı esansiyel yağlarla yapabilirsiniz. Havzaya ılık su ve esansiyel yağ ekleyin. Ayaklarınızı bu suda en az 15 dakika bekletin. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra nemlendirici bir krem sürebilirsiniz.

5

Sıcak taşlar ayak dinlendirmekte ve ayak bakımında çok etkilidir. Eski zamanlarda bunun için sıcak tuğlalar kullanılırdı. Eğer geleneksel tedavilerden yanaysanız bir tuğlayı ısıtarak ayaklarınızı üzerinde dinlendirebilirsiniz. Yada dilerseniz bunun için satılan özel taşlardan edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.