Bitkisel cilt yenileme yolları

0
Bitkisel cilt yenileme yolları

Cilt yenilenmesini sağlayabilmek için öncelikle cilt üzerindeki ölü deri tabakasının kaldırılması gerekir. Ardından cilt, yeni deri oluşumu için tetiklenir. Ölü cilt tabakası kaldırılırken, olumsuz koşullara karşı kendisini koruyamaz. Bu nedenle bitkisel cilt yenileme yollarına sürekli başvurmamalısınız. Cildiniz cansızlaştığında bu yöntemleri deneyip, cildinizin sağlıklı görünümünü yeniden kazanmasını sağlayabilirsiniz. Cildinizin yenilenmesi için birkaç bitkisel maske tarifi işinizi görecektir.

1. Yulaf ezmeli yüz maskesi

Malzemeler:

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
2 ila 3 yemek kaşığı süt

Yapılışı:

Öncelikle sütü ısıtın. Sütü ocaktan almadan sıcak sütün içine yulaf ezmesini katıp iyice karıştırın. Karışımı macun haline gelene kadar karıştırmaya devam edin. Ocaktan alıp ılıyıncaya kadar bekleyin ve ardından cildinize uygulayın. On beş yirmi dakika beklettikten sonra cildinizi ılık suyla temizleyin.

2. Mısır unlu yüz maskesi

Malzemeler:

1 yemek kaşığı ince mısır unu
1 yemek kaşığı greyfurt kabuğu (renledenmiş)
2 yemek kaşığı krema ya da kaymak

Yapılışı:

Malzemelerin tümünü bir kabın içerisinde karıştırın. Hazırladığınız maske pürüzsüz bir kıvam almalıdır. Bunu sağlayabilmek için mısır ununu elekten geçirebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı ıslak pamuk yardımıyla yüzünüze masaj yaparak sürün. Ardından ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Birkaç gün boyunca her gün bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

3. Bademli yüz maskesi

Malzemeler:

1 yemek kaşığı badem (çekilmiş)
1 yemek kaşığı limon kabuğu (rendelenmiş)
1 yemek kaşığı yulaf unu

Yapılışı:

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Üzerine bir miktar su katın. Karışım macun kıvamını almalıdır. Bu yüzden göz kararı su eklemelisiniz. Elde ettiğiniz bademli yüz maskesini masaj yaparak yüzünüze sürün. Birkaç dakika yüzünüze masaj yaptıktan sonra yüzünüzü temizleyin.

4. Badem unlu yüz maskesi

Malzemeler:

Bir avuç çiğ badem

Yapılışı:

Bademleri suyun içine atın ve iki üç gün suda bekletin. Kabukları ayrılacaktır. Kabuklarını çıkardıktan sonra rendeleyin.  Önce yüzünüzü yıkayın. Ardından badem kabuklarıyla cildinize masaj yapın.  Böylece kanın yüzünüzdeki akışını hızlandırmış olursunuz.  Eğer cildiniz hassassa bademle peeling yapmanız uygun olacaktır.

5. Limonlu yüz maskesi

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı su
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 tatlı kaşığı ceviz yağı

Yapılışı:

İlk olarak ceviz yağını yüzünüze sürün. Ardından yüzünüze sıcak su sürün. Böylece ceviz yağı yüzünüze nüfuz edecektir. 2 tatlı kaşığı suyu ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Cildinize masaj yaparak limonlu suyu sürün. Birkaç dakika cildinize masaj yaptıktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Cildinizin yenilenmesi tetikleneceği gibi, cildiniz parlaklık da kazanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.