Bitkisel dudak dolgunlaştırıcı

0
Kalın dudaklar
Dolgun dudaklar

Dudak dolgunlaştırıcı, isminden de anlaşılacağı üzere dudakların daha dolgun, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayan, kozmetik dudak dolgunlaştırıcı ve bitkisel dudak dolgunlaştırıcı olarak iki temel grupta incelenebilecek içeriklerdir. Kozmetik markalarının ürettiği kimyasal, koruyucu ve renklendirici benzeri maddeler içeren dolgunlaştırıcılar yanında tamamen doğal ve bitkisel maddelerden oluşan dolgunlaştırıcılar da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kozmetik markalarının ürettiği dudak dolgunlaştırıcılarının içinde dokuların sıkılaşmasını sağlayan bir protein olan kollajen bulunur. Bunun dışında bazıları güneşin zarar veren ve tahriş eden etkilerinden korumak amacıyla UV koruma faktörü içerirler. İlaç değillerdir ve bu yüzden yan etkileri yoktur. Şeffaf ve renksiz olabildikleri gibi farklı renklerde de üretilmektedirler. Bu yüzden dudak dolgunlaştırıcı ruj adı altında da satılmaktadırlar. Günde en az üç kez, özellikle gece yatmadan önce uygulanmalıdırlar. Yaklaşık bir aylık düzenli bir kullanımın ardından etki etmeye başlarlar. Bazı kozmetik dolgunlaştırıcılar kimyasal içeriklerinin yanında aloe vera, jojoba, papatya özü gibi bitkisel maddeler de barındırırlar ancak tamamen doğal dudak dolgunlaştırıcılarını kendiniz de kolay bir şekilde haz8rlayabilir ve kullanabilkrsiniz. Doğal ve pratik yöntemlerle bir merkeze gidip operasyon yaptırmadan istediğiniz dolgun dudaklara sahip olabilirsiniz. Kırmızıbiber, nane, zencefil, ada çayı ve baldan oluşan bakım yöntemleri ile istediğiniz dolgun dudaklar sizin olacak.

Dudak dolgunlaştırıcı bitkiler nelerdir ve nasıl kullanılırlar?

Tarçın

Kullanmakta olduğunuz parlatıcı ruj ve diğer dudak bakım ürünlerinin içine 5 – 6 damla koyacağınız tarçın yağı ile 1 adet E vitamini, 5 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırarak dudaklarınıza sürebilirsiniz. Başka bir işlemden geçirmeden dudaklarınızı dolgunlaştırabilirsiniz fakat bu uygulamayı yapmadan önce dudaklarınıza vazelin ve ya bir koruyucu sürün. Aksi takdirde dudaklarınızda iritasyon oluşabilir. Dudağınıza sürdüğünüz dudak koruyucunuzun ardından 1 – 2 damla dudaklarınıza tarçın sürün birkaç saniye dudaklarınızda bekletin ve karıncalanma hissi geçince tekrar dudak koruyucunuzu dudaklarınıza uygulayın.

Zencefil

Zencefil ile dudak dolgunlaştırmak için 2 damla nane ekstresi, yarım çay kaşı balmumu, 2 damla zencefil ve 2 damla kırmızı biberi karıştırın daha sonra bu karışımı dudaklarınıza bir ruj fırçası ile uygulayın. Dudaklarınızdaki dolgunluğu anında fark edeceksiniz.

Yulaf

Yulaf ile yapılan dudak dolgunlaştırıcı için 5 gram yulaf ile 1 tane yumurta sarısını karıştırıp dudaklarınıza sürün. 10 dakika sonra dudaklarınızı fırçalayın. Dudaklardaki ölü tabaka ortadan kalkacak ve dolgun dudaklar ortaya çıkacaktır.

Kırmızı biber

1 çorba kaşığı vazelin, biraz tarçın, biraz kırmızı biber ve 1-2 damla nane yağı karıştırılır ve karışım parmaklar aracılığıyla dudaklara sürülür. Yaklaşık 5 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Bu karışım ile dudaklarınız biraz yansa da doğal bir dolgunluğa ulaşacaklardır.

Bal

Bal ile dudak dolgunlaştırmak için 1 çorba kaşığı yoğurt, bir çorba kaşığı bal ve yarım salatalığı ezerek karıştırın. Daha sonra dudaklarınıza uygulayın ve 10 – 15 dakika dudaklarınızda bekletin. Bu karışım düzenli kullanımda dudakları dolgunlaştırır. Haftada 3-4 kez bu karışımı dudaklarınıza uygulamanız yeterli olacaktır.

Dudaklarınıza uygulayabileceğiniz bu bitki karışımlarını kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi aynı zamanda bu bitkilerin özlerinden üretilmiş yağları marketlerde ve bitkisel ürün satan herlerde de kolayca bulabilirsiniz.

Dudak Dolgunlaştırıcı Bitkisel Yağlar ve Uygulanışları

Tarçın Yağı

Dolgun dudaklara ulaşmanızda en etkili yol olarak bilinir fakat cildiniz hassas ise dikkatli olmalısınız. Hassas cilt tipine pek uygun sayılmaz. Tarçın yağını dudağınıza uyguladığınız zaman dolgun bir görünüm elde edersiniz. Aynı zamanda dudak çevresindeki ince çizgilerin görünümünü azaltma etkisiyle de oldukça hoş dudaklara sahip olursunuz. Birkaç damla tarçın yağını, birkaç damla zeytin yağı ile karıştırarak duadağınıza uygulayabilirsiniz. Dudak maskesini dudaklarınıza ilk sürdüğünüz zaman hafif bir yanma hissi oluşabilir. Bazı kişilerde ağrının yanı sıra sızlama da oluşabilir. Dayanamadığınız kadar yanma hissederseniz soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı tatmin edici bir sonuca varana kadar günde en az 1 kez olmak şartıyla kullanabilirsiniz.

Acı Biber Yağı

Kırmızı biber dolgun dudaklar için en basit ve en iyi yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Aktarlardan bulabileceğiniz biber yağını dudak parlatıcınızın içerisine birkaç damla ekleyerek uygulayabilirsiniz. Dudak parlatıcınızı sürdükçe daha dolgun dudaklara sahip olacaksınız.

Karanfil Yağı

Karangil yağı ise tarçın yağı ile benzerdir. Karanfil yağını dudağınıza sürdüğünüz zaman dolgun bir görünüm verecektir. Aynı zamanda dudak çevresindeki ince çizgilerin görünümünü de azaltma etkisiyle oldukça hoş dudaklara sahip olursunuz.

Bitkisel Dudak Dolgunlaştırıcı Maskeler

Maske – 1

Malzemeler

  • 2 çay kaşığı acı biber
  • 1 çay kaşığı su

Hazırlanışı

2 çay kaşığı acı biber ve 1 çay kaşığı suyu karıştırın. Fazla sulu olur ise karabiber ekleyerek maskenizi dengeleyin. Macun kıvamına geleceye kadar karıştırın. Sonrasında dudaklarınıza sürün ve 10 dakika bekletin. Ardından soğuk su ile yıkayın

Maske – 2

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı balmumu ve ya vazelin
  • 1 tatlı kaşığı gliserin
  • 1 çay kaşığı karabiber yağı
  • 1 çay kaşığı Aloevera yağı
  • 1 çay kaşığı kırmızı gıda boyası
  • 1 çay kaşığı vanilya

Hazırlanışı

Malzemeleri karıştırın ve dudağınıza uygulayın. Hazırladığınız karışımı bitene kadar kullanabilirsiniz.

Görüldüğü gibi dudak dolgunlaştırıcıları ruj, nemlendirici, onarıcı ve maske formatları gibi bir çok farklı formatta kullanılabilmektedir. Günümüzde güzel görünmenin vazgeçilmez unsurlarından biri olan dolgun görünümlü dudakları pek çok farklı yolla elde edebilmektesiniz. Hangisinin size daha uygun olduğunu anlamanın yolu cilt tipinize uygun olanı kullanmaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.