Bitkisel göz maskesi nasıl yapılır?

0
Göz çevresi
Bitkisel göz maskesi nasıl yapılır

Göz maskeleri genellikle bir yoga seansının meditasyon veya rahatlama kısmında kullanılır. Bitkisel göz maskesi nasıl yapılır öğrenerek siz de farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu maskeler ışığın gözlerinize ulaşmasını engeller ve aynı zamanda gözlerinizin etrafına hafif bir baskı uygulayarak sizde derin bir rahatlama yaratır. Yapacağınız bitkisel göz maskelerine şifalı bitkiler ekleyerek o bitkilerin de rahatlatıcı etkilerinden faydalanmanız mümkün.

Bitkisel göz maskesi yaparken ihtiyacınız olan malzemeler

  • 2 parça kumaş
  • Makas
  • Ütü
  • Dikiş makinesi
  • Yaklaşık 12 cm kendinden yapışkanlı cırt cırt
  • Keten tohumu
  • Kurutulmuş otlar

Bitkisel göz maskesi tarifi

1

Göz maskenizi yapmak için sağlam, nefes alabilir bir kumaş seçin. Kadife, saten, yumuşak pamuklu veya yumuşak yünlü bir bez seçebilirsiniz. 13 cm’ye 23 cm boyutlarında dikdörtgen şeklinde 2 kumaş parçası kesin.

2

Kumaş parçalarının kısa taraflarından yaklaşık 0,6 cm uzunluğunda bir kısmı katlayın ve ütüyle üzerinden geçin. Ters tarafları birleşecek şekilde kumaşları katlayın.

3

Kumaşları ön taraflarından katlanmış kenarları üst üste gelecek şekilde yerleştirin. Katlanmayan diğer 3 kenarın üzerinden dikiş makinesi ile geçin. Bu işlem sonrasında bez parçalarınız uzun ve dar bir çanta şeklini alacak. Aşağıda kalan 2 dikişli köşeyi 90 derecelik açılarla kesin ve yaptığınız çantanın içini dışarı gelecek şekilde ters çevirin. Gerekirse yeniden ütü ile üzerinden geçin.

4

0,6 cm uzunluğunda kendinden yapışkanlı cırt cırdı keserek yaptığınız çantanın açılan kısmına uydurun. Eğer bu uzunlukta bir cırt cırt bulamazsanız buna uygun ölçülerde bir şerit kesin. Cırt cırdın arkasındaki yapışkanı çıkartın ve tamamen uyumlu ve düzgün bir biçimde çantanın açılan kısmına yapıştırın. Cırt cırdı açın ve cırt cırdın yerini sabitlemek için cırt cırdı çantanın ağzının iki yanına düzgün bir biçimde dikiş makinesiyle dikin.

5

Çantayı çok doldurmayacak biçimde 4’e 1 oranında keten tohumu ve kurutulmuş otları karıştırarak çantanın içine koyun. Rahatlamanıza yardımcı olması için lavanta, papatya veya çarkıfelek bitkisini deneyebilirsiniz. Ayrıca sinüslerinizin rahatlaması için okaliptüsü deneyebilirsiniz. Yaptığınız şekerlemelerde limon çiçeği veya nane esansı gibi güçlü kokuları kullanarak maskenizi uygulayın. Eğer bitkisel göz maskenizden gelen koku azalırsa veya gelen kokuyu artık alamıyorsanız maskenizin içeriğini yenileyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.