Bitkisel tırnak bakımı nasıl yapılır?

0
Tırnak bakımı
Bitkisel tırnak bakımı

Ellerimizle hergün çok çeşitli işler yaparız. Yaptığımız bu işler bazın çok ağır işler olabilmektedir. Bu nedenle ellerimizin korunmaya bakıma ihtiyacı vardır. Tabi ki tırnaklarımızın da bir o kadar bakıma ihtiyacı vardır. Tırnaklarımızı doğal yollardan nasıl güçlendirebiliriz. Çünkü tırnaklarımız sadece ağır iş yükünden dolayı değil aynı zamanda çalışırken tırnaklarımıza temas eden kimyasallar nedeni ile de zayıflar, kırılır ve cansızlaşır. Bu nedenle tırnaklarınıza sadece manikür yaptırmak yetmez. Aynı zamanda tırnaklarınızı doğal yollardan nasıl güçlendirebilirsiniz onu araştırmak gerekir. Evde hazırlayacağınız bazı ilaç ve karışımlarla bitkisel tırnak bakımı yapabilirsiniz.

Bitkisel tırnak bakımı için adımlar

1

Tırnaklarınızı ve tırnak etlerini mutlaka nemlendirin ve nemli kalmalarını sağlayın. Kuru tırnaklar kırılgan olur ve daha kolay kırılabilir. Evde televizyon izlerken veya yatmadan önce uygulayabileceğiniz başka bir yöntem isi tırnak ve tırnak etlerinizi Hint yağı ve zeytinyağı ile ovun ve masaj yapın. Yatarken de ellerinize geçireceğiniz pamuklu bir eldiven hem tırnak ve tırnak etlerinizin sürdüğünüz yağın emilmesine yardımcı olacak, hem de yağın etrafa bulaşmasını önleyecektir

2

Tırnaklarınızı güçlendirmek, tırnak kırılma ve bölünmelerini önlemek için, tırnak üzerinde oluşan beyaz noktaları önlemek için vitamin ve mineral yönünden zengin besinler tüketin. Yumurta ve sütte yüksek oranda çinko vardır, ayrıca muz, karnabahar, mercimek, fıstık ve somon balığında yüksek oranda H vitamini bulunur. Bu vitamin ve minarelerin doğal yollardan alınması tercih edilen bir yöntem olmasına rağmen çinko takviyesi de tırnaklarınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

3

Yağsız protein yiyin. Tırnaklarımız oluşturan keratin bir proteindir. Ve tırnak oluşumunda proteinlerin rolü çok büyüktür. Yeterli oranda alınan proteinler tırnaklarınızın sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayacaktır.

4

Günlük her yemek ile yaklaşık 300 mikrogram B vitamini ve 2.5 miligram biotin alınması tırnağın yapıtaşını oluşturan keratini güçlendirir. Bu vitaminler tırnakların sık sık kırılmasını önler ve tırnağın gevrekliğini azaltır.

5

Tırnaklarınıza gereksiz kimyasallar vermeyin ve sürmeyin. Bunun yerine tırnak etlerini 45 derecelik bir açıyla geriye doğru itin ve bu tırnak etlerini geriye doğru itme alışkanlığını mutlaka kazanın çünkü bu geriye itme alışkanlığı tırnaklarınızı sağlam ve sağlıklı tutar.

6

Tırnaklarınız nemli olsun ama her duş sonrası mutlaka tırnaklarınızı mutlaka kurulayın. Çünkü uzun süre suda kalan tırnaklar yumuşar ve dış etkenlerden kolayca etkilenerek kırılabilir. Ayrıca iyi kurulanmayan tırnakların kenar ve altlarında bakteri üremisi daha çok ve kolay olur. Bu nedenle özellikle duştan çıktıktan sonra ve ellerimizi yıkadıktan sonra ellerimizi en az 1 dakika süre ile %100 pamuklu bir havlu ile kurulamalıyız.

7

Masaj tırnaklarınızın güçlü ve parlak olmasını sağlar. Masaj yapılan tırnaklar uyarıldığı için kan dolaşımı artar ve büyümesi hızlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.