Botox enjeksiyonunun tehlikeleri var mıdır?

0
Botox enjeksiyonu
Botox enjeksiyonu

Her tedavinin olduğu gibi botox enjeksiyonunun tehlikeleri de vardır. Botox clostridium botulinum bakterileri tarafından üretilen toksinden elde edilmiştir ve kas kontrolü eksikliğini tedavi etmek için doktorlar tarafından yıllarca kullanılmıştır. Botox enjeksiyonu kontrolsüz göz kırpma gibi birçok hastalığın tedavi edilmesinde hastalara yardımcı olmuştur. En sonunda ise tıp camiası tarafından botoxun cilt üzerindeki pozitif etkileri görülmüş ve kabul edilmiştir. O zamandan beri botox popüler bir anti-aging(yaşlanma karşıtı) tedavi olarak kabul edilmektedir. Botox enjeksiyon yoluyla uygulanarak yüzdeki kırışıklıkları ve çizgileri geçici olarak tedavi etmeye olanak sağlıyor. Her şeyin olduğu gibi bu mucize tedavinin de tehlikeleri yok değildir, bu tehlikeleri sizin için aşağıda listeledik.

Solunum problemleri

Botox kas kasılmalarını durdurarak çalışır, eğer solunum sisteminizdeki kaslara ulaşırsa nefes almanızın zorlaşmasına neden olabilir.

Deri sarkması

Üst göz kapağına çok yakından uygulanan bir enjeksiyon göz kapağının düşmesine veya sarkmasına neden olabilir ve bu durum aynı zamanda herhangi başka bir bölgede de oluşabilir, aynı zamanda normal haline dönmesi birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Bu süre hastanın durumunun ciddiyetine bağlı olarak değişebilir.

Geçici yan etkileri

Botox enjeksiyonunun geçici, beklenmeyen yan etkileri arasında bulantı, enjeksiyon noktalarında kanama, eğer enjeksiyonlar ağız bölgesine yakınsa salya artışı vardır. Çoğu vakada bu beklenmeyen yan etkiler işlemden sonra bir haftadan daha uzun sürmez.

Bağımlılık

Estetik ameliyatlarda olduğu gibi hastalar botox bağımlısı da olabilirler. Kadınların güzel görünmelerinin tek yolunun bu olduğuna inandığı ve sürekli botox yaptırmaya gittiği birçok durum görülmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.