Botox hangi bölgelere uygulanır?

0
Botox
Botox

Botox nedir, botox hangi bölgelere uygulanır gibi sorularınız mı var? Botox tüm dünyadaki en yaygın ameliyat gerektirmeyen tedavi yöntemidir. Ayrıca sadece ünlüler için de değildir. Amerikan Estetik ve Plastik Cerrahi Topluluğunun yaptığı açıklamaya göre 2004 yılında botox enjeksiyonunu geçiren yaklaşık 2,4 milyon insan bulunmaktadır ve takip eden yıllarda da popülaritesi artmaktadır. Botox kaslardaki aktiviteyi geçici olarak azaltan bir yöntemdir.

Botoxun Tarihçesi

Belçikalı profesör Emile Pierre van Ermengem 1895 yılında daha sonra ismi clostridium botulinum olarak değiştirilen bacillus botulinum bakterisini keşfetmiştir. 1920 yılında Dr. Herman Sommer “A tipi botulinum toksinini” kararlı asit çözeltisi halinde saflaştırılmış bir formda izole etti. Daha sonra 1946 yılında bilim adamları tarafından detaylı olarak incelemesine izin verilen Edward J. Schantz, “A tipi botulinum toksinini” kristal formunda elde etmiştir.

1950’lerde Dr. Vernon Brooks “A tipi botulinum toksini” üzerindeki ilk önemli çalışmayı yürütmüştür. Toksinin hiperaktif kaslara enjekte edildiğinde, motor sinir uçlarından asetilkolin salınımını engelleyerek kasların rahatlamasını sağladığını kanıtlamıştır.

1960’ların sonunda Dr. Alan B. Scott “A tipi botulinum toksinini” hayvanlar üzerinde deneme çalışmalarına başlamıştır. Yapılan çalışmalarda gözleri çarpık olan hayvanlarda botox enjeksiyonunun hayvanların gözlerini normale döndürdüğü görülmüştür. Ve sonraki 20 yıl boyunca, Dr. Scott ve Dr. Shantz “A tipi botulinum toksinini” insanlar için geliştirmişlerdir. 1970’lerin sonlarına doğru ise Dr. Scott Oculinum şirketini kurmuştur.

1989 yılında, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi kontrol dışı göz kırpma ve şaşı gözlerin tedavisinde “A tipi botulinum toksininin” kullanımını onaylamıştır. Kısa bir süre sonra ise bu yönteme Botox isminin verilmesi önerilmiştir.

2002 yılında botoxun kaşların arasında oluşan kırışıklıkların tedavisinde kullanımı onaylandı.

2004 yılında ise botoxun, Amerika’da aşırı koltukaltı terlemesi tedavilerinde kullanımı onaylandı. Son zamanlarda ise migren kaynaklı baş ağrılarının tedavisinde kullanılıyor.

Botoxun kullanım alanları

Göz çevresindeki ‘kazayağı’ kırışıklıklarının tedavisinde botox

Kazayağı kırışıklıkları göz çevresindeki küçük çizgilerdir. Yüz kasları göz çevresinde katlanmalara ve böylece kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Aynı zamanda kazayağı kırışıklıkları güneş gibi çevresel faktörler yüzünden de oluşabilmektedirler. Kaz yağı kırışıklıklarının tedavisinde botox oldukça etkilidir. Botox öncelikle kırışıklıklara sebep olan kas faaliyetlerini azaltır. Botox miktarı uygulanacağı alana göre bireye bağlıdır ancak normal aralığı 18 ila 30 ünite arasındadır.

Kaşların arasında oluşan kırışıklıkların tedavisinde botox

Birçok insanın tam olarak burunlarının üzerindeki, kaşlarının ortasındaki bölgede kırışıklıklar oluşur. Yüzdeki bu kısım botoxun en sık uygulandığı yerdir. Bu bölgede oluşan kırışıklıklar genel olarak kaşların çatılması veya gözlerin kısılmasından kaynaklanır. Alındaki kaslar sürekli kasıldıklarından kaşlarınızın çatık olması kalıcılaşır ve bu da kaşların arasında kırışıklıkların olmasına neden olur. Kazayağı gibi kırışıklıklarınızın tedavisinde uygulanacak botox miktarları bireye özgüdür, ancak etkili bir tedavi için 20-25 ünite en uygun dozajdır.

Alın çizgileri tedavisinde botox

Çoğu insan alınlarındaki yatay çizgileri tedavi etmek için botox kullanır. Bu çizgiler genel olarak yaşlanmayla birlikte ciltte oluşan hasarlardan kaynaklanır. Özellikle mimiklerimiz yüzünden zamanla yüzümüzün kırışıklıklara yatkınlığı artar. Her bölgede olduğu gibi alın bölgesinin iyileşmesi için gereken miktar da bireye özgüdür ve etkili bir botox için ortalama dozaj 20-25 ünite arasıdır.

Aşırı terlemenin tedavisinde botox

Son gelişmelerle birlikte botoxun, aşırı terleme ve hiperhidrozun tedavisinde uygulanması onaylanmıştır. Aşırı terleme, vücut ısınızı düzenlemek için gerekenden daha fazla terlediğiniz vücut bölgelerinizde oluşan bir hastalıktır. Botoxun hiperhidroz tedavisinde kullanımı ilk olarak 2004 yılında onaylanmıştır. Bir dermatoloji uzmanı tarafından yaklaşık 15 enjeksiyon kullanılarak uygulanmıştır. Özellikle aşırı terlemeye meyilli koltukaltı bölgesine enjekte edilir ve yaklaşık 6 ay etkisi devam eder.

Migren kaynaklı baş ağrılarının tedavisinde botox

Mayo Klinik Tıp Fakültesi’nde nöroloji profesörü olan Dr. Davis Dodick Temmuz/2005 yılında botoxun migren tedavisine faydalarıyla ilgili bir makale yayımlamıştır. Botox ağrı şiddetini azaltır, kasları gevşetir, migren ağrısı çeken hastaların migren tetikleyicilerine karşı hassasiyetlerini azaltır. 2009’dan bu yana botox migren tedavisinde kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.