Botox nedir, faydaları nelerdir?

| 2015/01/16 | 0 Comments
Botox

Botox nedir

Botox tedavisi, clostridium botulinum bakterisinden elde edilen “A tipi botulinum toksini” olarak bilinen proteinin, saflaştırılarak cilde enjekte edilmesidir. Gıda ve İlaç İdaresine göre botox orta ya da büyük ölçekli kırışıklıklara ve çizgilere uygulanan geçici bir çözümdür. Önemli riskler taşımayan basit bir enjeksiyon yöntemi olduğu için, insanlar diğer yüz germe ameliyatlarından ziyade botoxu tercih etmektedirler. Botox sadece doktor tavsiyesiyle yine sadece doktorların yapabileceği bir yöntemdir.

Botox nedir?

Botox yönteminde doktorlar, kırışıklıklarınızın ve çizgilerinizin etrafındaki kaslara çok az miktarda botox enjekte ederler. Botox sinir uyarılarının iletimini engelleyerek kasların aktivitelerini azaltır. Kaslarınız kasılmadığında kırışıklıklarınız ve çizgileriniz kaybolur. Botox geçici bir tedavi yöntemi olduğundan, tedaviye başlamadan önce, tedaviyi bıraktığınızda cildinizin eski haline geri döneceğinin farkında olmalısınız.

Botoxun faydaları

Botox kırışıklıkları ve çizgileri tedavi eden en etkili yöntemdir. Yüzünüzdeki kırışıklıklardan ve çizgilerden kurtularak daha genç görünmenizi sağlar. Düzenli olarak botox tedavisine devam ettiğinizde, botox kırışıklıklarınızı önemli ölçüde azaltacaktır.

Botox süreci

Bir botox seansı genel olarak 10 dakika sürmektedir. Botoxun ardından hastalar yan etkilerle karşılaşsa bile herhangi bir toparlanma zamanına ihtiyaç yoktur. Çizgilerinizdeki ve kırışıklıklarınızdaki gelişme birkaç haftanızı ya da birkaç ayınızı alabilir. Genel itibariyle ise 4 ayda farkı görebileceksiniz.

Botoxun belirli yan etkileri

Botoxun en çok bilinen yan etkileri mide bulantısı ve geçici göz kapağı düşmesidir. Botoxun en sık karşılaşılan diğer yan etkileri ise bölgesel ağrı, kırmızılık, şişlik, kanama ve morarmadır. Aynı zamanda botox uygulanan bölgede enfeksiyon oluşmasıyla ve o bölgenin hassaslaşmasıyla da karşılaşılabilir.

Dikkate alınması gerekenler

Miyastenya gravis, ALS ve Lambert-Eaton Sendromu gibi nöromüsküler hastalığı olan hastalar yan etkiler açısından yüksek risk altındadırlar. Karşılaşılabilecek yan etkileri azaltmak için botox enjeksiyonu için daha deneyimli olan doktorları tercih edin.

Botox tedavisi için uyarılar

Botoxa alerjisi olan insanlar enjeksiyonu kabul etmemelidir. Botoxun içeriğindeki herhangi bir maddeye alerjisi olan herkes botox enjeksiyonundan uzakta durmalıdır. Botox tedavisi sırasında kalp rahatsızlıkları ve alerjik reaksiyonlar nadiren baş gösterse de karşılaşılmayan durumlar değillerdir. Alerjik reaksiyonlar nefes almada, yutkunmada ve konuşmada zorluk şeklinde kendini gösterir. Botox enjeksiyonunun ardından bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız derhal tıbbi yardım alınız.

Etiketler: ,

Kategori: Cilt Bakımı, Genel, Vücut Bakımı

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.