Botox nedir, ne işe yarar?

0
Botox
Botox nedir

Botox çok popüler bir anti-aging uygulamasıdır. Bu kadar popüler olduğu için de halk arasında botox nedir, ne işe yarar soruları artık daha sık sorulmakta. İlk zamanlarda göz tembelliği ve kontrol edilemeyen göz kırpma gibi sorunları tedavi etmek için geliştirilmiş botox, şimdilerde kozmetik endüstrisinin önemli bir parçası olmuş durumda. Botox kışıklıkların ve çizgilerin fark edilirliğini yalnızca bir enjeksiyon sonrasında bile azaltmaktadır. Ancak botox kullanmanın da belirli riskleri vardır ve bilim adamları halen botoxun vücutta oluşturması muhtemel zararlı etkileri araştırmaktadır.

Botoxun tarihi

Botox, Clostridium botulinum adı verilen bir bakterinin ürettiği bir toksindir. Botulizm ve gıda zehirlenmelerine neden olan bakterinin ta kendisi! Ancak botox enjeksiyonlarında kullanılan doz çok düşüktür. Aslında ilaç ilk başta göz tembelliği ve sürekli göz kırpma gibi istemsiz yüz hareketlerini önlemek için ruhsat almıştı ancak 2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi botoxun estetik amaçlı yüzdeki çizgilenmeleri ve kırışıklıkları gidermek amaçlı uygulanmasına da izin verdi.

Botoxun önemi

Yüzdeki istemsiz kas hareketlerini önlemenin yanında botoxu asıl meşhur eden özelliği kozmetik tedavilerde kullanılıyor olmasıdır. Toksin direk olarak yüz kaslarının içine enjekte edilmektedir ve herhangi bir cerrahi müdahale gerekmemektedir. Geleneksel estetik operasyonlardan daha az girişimsel olsa da kalıcılığı da o oranda azdır. Botoxun etkisi 4 ayda geçmeye başlar ve hastalar enjeksiyonu tekrarlatıp tekrarlatmamayı seçebilirler.

Botoxun etkileri

Botox sinirlerden kaslara sinyal gelmesini engellemek suretiyle kasların kasılmasını önler. Kaslar kasılamadığında yüzdeki çizgilenmeler de daha az belirgin hale gelir. Toksinin kaslardaki etkileri geçicidir, yani hiçbir durumda cerrahi gerekmez. Uygulayan doktorlar uzun süre boyunca toksinin enjekte edildiği dokuda kaldığını düşünürken son çalışmalar toksinin beyine kadar ulaştığını iddia etmekteler.

Botoxun yan etkileri

Botox Amerikan İlaç Dairesi tarafından onaylanmış olsa da bu ilacın kullanımına bağlı olarak bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar baş ağrısı, mide bulantısı, çift görme, kas güçsüzlüğü ve yüzde ağrı gibi çeşitli olabilir. Botox aynı zamanda bazı antibiyotiklerle etkileşime de girebilir. Eğer başka ilaç kullanıyorsanız bu nedenle botox yaptırmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Toksinin tekrarlayan bir şekilde kullanılması kalıcı kas güçsüzlüğüne neden olabilir ki bu da tedavi süresini uzatır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.