Botoxun etkileri nelerdir?

| 2015/01/20 | 0 Comments
Anti aging

Botoxun etkileri

Botox kelimesini duyduğunuz zaman muhtemelen aklınıza yüzünüzdeki çizgileri ve kırışıklıkları geçici olarak düzeltecek bir kozmetik işlem geliyordur. Botoxun etkileri kozmetik görünüşü dışındaki kullanım alanlarında da oldukça gelecek vadediyor. Onaylanan tıbbi nedenlerle ve doğru dozajda kullanıldığında botoxun yan etkileri oldukça azdır. Ancak botox hala az sayıda hastada istenmeyen ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Botox hakkında

Botox ismini botulism veya yemek zehirlenmesine neden olan Botulinum toksin tip A bakterisinden almıştır. Ancak hastalara verilen toksin tipi saflaştırılmıştır ve çok düşük dozajlarla verilir. Botox bazı kaslardaki sinirleri geçici olarak bloke veya felç ederek daha az kas aktivitesi olmasını sağlar. Botox enjeksiyon yoluyla bir doktor tarafından muayenehanede uygulanması gereken bir işlemdir.

Botoxun kozmetik etkileri

Kozmetik görünümü iyileştirmek için kullanıldığında botox enjeksiyonları yüzdeki genellikle kaşların arasındaki, göz kenarlarındaki kaz ayağı olarak adlandırılan ve alındaki kırışıklıklar başta olmak üzere kırışıklıklara ve çizgilere neden olan kasları gevşetir. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi botoxun 18 ve 65 yaş arasındaki insanlarda kozmetik nedenlerle kullanılmasını onaylıyor. Araştırmacılar botoxun aynı zamanda yüzdeki yara izlerini tedavi etmek için kullanılabileceğini söylüyorlar ancak ABD Gıda ve İlaç İdaresi henüz deneme aşamasında olduğu için bu yöntemin kullanılmasına onay vermiyor.

Botoxun tıbbi etkileri

Botox enjeksiyonları zorunlu olmamakla birlikte servikal distoni(boyun spazmları), hiperhidroz(genellikle avuç içlerinde, koltuk altlarında ve ayaklarda aşırı terleme), şaşılık ve blefarospazm(anormal göz kapağı spazmları) gibi göz kasları ile ilgili sorunlar başta olmak üzere bazı rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabiliyor. Botoxun aşırı terlemenin tedavisi için kullanımı özellikle ümit vadediyor, toksin ter üretmek için ter bezlerine sinyal gönderen sinirleri felç ediyor. Ancak botoxun etkileri geçici. Bazı araştırmalara göre botoxun etkisi 3 ile 6 ay arasında bir süre devam edebiliyor. Enjeksiyonun etkileri geçtikten sonra hastalar ilave bir tedaviye ihtiyaç duyabiliyor.

Botoxun yan etkileri

Uzmanların dediklerine göre eğer tecrübeli bir doktor tarafından yapılırsa botox tedavileri oldukça güvenlidir. Botoxun dikkat edilebilecek bazı yan etkileri ağrı, enjeksiyon yerinde ve çevresinde kızarıklık ve morarma, baş ağrısı, grip benzeri belirtiler, bulantı ve kozmetik nedenlerle kullanıldığında geçici yüz zayıflığıdır.

Botoxun daha ciddi etkileri

Nadir olarak görülmekle birlikte bazı durumlarda eğer tedavi edilmezse botox vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Toksin yayıldığı zaman nefes almada ve yutkunmada güçlük gibi ciddi komplikasyonlar oluşabilir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi serebral palsi gibi onaylanmamış tıbbi durumlar için botox uygulandığında bu ciddi yan etkilerin görülebileceği konusunda uyarıda bulunmuştur.

Etiketler: ,

Kategori: Cilt Bakımı, Genel, Vücut Bakımı

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.