Boyalı saçın yıkanması

| 2012/09/26 | 0 Comments
saçı yıkanan kadın

Saç yıkama

 

Boyalı saçlarımızın ışıltısını her zaman koruyabilmesi için doğru boya seçiminden sonra dikkal edilmesi gereken diğer bir nokta ise boyalı saçın doğru yıkanmasıdır. Boya ne kadar kaliteli olursa olsun, boyama işlemi ne kadar doğru uygulanırsa uygulansın eğer boya işleminden sonra doğru şekilde bir yıkama yapılmaz ise bütün boyama işlemleri kötü sonuç verebilir.

Peki boyalı saç nasıl yıkanır?

1

Eğer boyama işlemi sırasında eldiven takmadıysanız durularken mutlaka kullanmalısınız. Eldiven kullanımı cildinizin boyayı emmesini engelleyecektir.

2

Saçarınızı direkt olarak akarsu altında durulamayınız. Bir süre saclarınızı durulayacağınız bölgede su birikmesi sağlayınız. Bu işlem ile boya su ile karısırken hem saçınıza daha güzel işleyecektir hem de tonlama farkı oluşmayacaktır. Suda boyanın yavaş yavaş çözülmesini ve akmasını sağlayınız.

3

Boyanmış saçı yıkarken su sıcaklığı çok önemlidir. Ne çok sıcak nede soğuk su olmalıdır. Sıcak su boyanın saçınızdan akıp gitmesine, soğuk su ise rengin solmasına neden olacaktır. En iyi durulama suyu sıcaklığı ılıktır.

4

Yüz, boyun,alın ve ense diplerinin tamamen boyadan arındırılmış olmasına özen gösterin. Bu işleme yeterince önem verilmez ise ciltte lekeler göze carpacaktır ve cilt lekelerini temizlemeye calısırken saçınızın dip kısmındaki boya tonlamasını bozabilirsiniz.

5

Saçlarınızı sert hareketlerle değil herzaman hafif masajlar şeklinde ve dalgalanma sağlayarak durulamaya özen gösterin.

6

Son olarak şampuanlamaya dikkat etmelisiniz. Bol miktarda şampuan kullanımından kaçının ve mutlaka boya koruyucu şampuanları tercih edin.
Boyalı saçlara uygun şampuanlar yanında mutlaka boyalı saçları ve saç derisini besleyecek boyalı saç kremleri kullanın.

Saç boyama işlemi sırasında ise şu noktalara dikkat ediniz.

 

  • Eğer saçınızı boyarken cildinizde yanma hissi oluşursa bol su ile saçlarınızı hızlı bir şekilde durulayıp boya işlemine ara veriniz. Mümkünse bir profesyönel tarafından boyanmasını sağlayınız.
  • Boyama işlemi sırasında boya gözünüze temas eder ise hemen bol su ile durulayınız. Yanma devam ederse mutlaka bir doktora görününüz.

 

 

 

Etiketler: , ,

Kategori: Saç Bakımı, Saç Boyama

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.