Boyun kırışıklıklarınız için egzersizler

0
Boyun
Boyun kırışıklıklarınız için

İnsanlar hiçbir zaman “Hindi boyun” görünümünü önlemek için erkenden harekete geçmezler. Hatta bayanlar ve erkekler yüzlerindeki kırışıklıklar için her şeyi denerken boyunlarını tamamen ihmal ederler. Kırışıklıklarınız için boyun egzersizleri ile boyun kaslarını güçlendiren hatta boynunuzdaki gerginliği azaltan boyun egzersizleri aynıdır. Kırışıklıklarınız için boyun egzersizi yaparken bir taşta iki kuş vuracaksınız. Boynunuzdaki gerginlik sorunundan kurtulurken, kırışıklıklara savaş açacak ve aynı zamanda boyun kaslarınızı da güçlendireceksiniz.

Dikkat edilmesi gereken hususlar ve alınacak önlemler

Özellikle geçmişinizde boyun rahatsızlıkları geçirdiyseniz yeni bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Diğer tüm egzersizler gibi boyun egzersizlerinin de fayda sağlayabilmesi için düzenli olarak devam ettirilmesi gerekir. Boynunuzdaki kırışıklıkları azaltmak ve boyun kaslarınızı güçlendirmek için egzersizlerinizi her gün düzenli olarak tekrarlayın. Böylece kırışıklıkların oluşum hızını minimuma düşürebilirsiniz. Boynunuzdaki kasları güçlendirmek ve yeni kaslar oluşturmak, kırışıklıklarınızı daha az belirgin hale getirmek için kilit noktadır.

Diğer bölgelere nazaran boynunuzdaki deri daha incedir ve yaşlandıkça daha da incelir. Pahalı kırışıklık kremleri, botoks veya ameliyatlar belki size yardım edebilir ancak kaslarınızı güçlendirmek alabileceğiniz en iyi önlemdir.

Boyun kaslarınızı güçlendirecek egzersizler

Başınızı düz tutarak oturun, boynunuzu düzeltin ve sağ avucunuzu sol kulağınıza yukarıdan doğru getirin. Ve sağ kulağınızı sağ omzunuza değdirmeye çalışın. Bunu yaparken boynunuzdaki baskıyı ve direnci hissetmelisiniz. Boynunuzu dümdüz tutmaya çalışın böylece baskıyı daha da iyi hissedebilirsiniz. Yaklaşık 5 saniye bu şekilde kalın ve sol tarafınıza aynı prosedürü uygulayın. Tüm boyun kaslarınızı çalıştırabilmek için aynısını boynunuzu önden arkaya yukarıdan çevirerek de yapın. Gün içinde kolayca bu egzersizi tekrarlayabilirsiniz. Televizyon izlerken hatta çalışırken birkaç kez bu egzersizi uygulamayı deneyin.

Diğer bir egzersiz ise çok daha basittir. Boynunuzu bir taraftan diğer tarafa ve arkaya çevirin. Başınızı bir tarafta ileri gidebileceğiniz kadar giderek çevirin ve 5 saniye bekleyin. Şimdi diğer tarafa doğru aynısını tekrarlayın. Sırtınızı dümdüz tutmalısınız ve her zaman omuzlarınız rahatlamış olmalı. Aynı hareketi yukarı doğru bakacak şekilde de yapın. Asıl kilit nokta tüm bunları yavaşça yapmanız, böylece kaslarınızın çalıştığını siz de kolayca hissedebilirsiniz.

Boyun kırışıklıkları egzersizlerinin sonu

Her yerde her zaman kolayca yapabileceğiniz kolay birkaç egzersiz bulunmaktadır ancak halk içinde bunları yaparken biraz garip görünebilirsiniz. Düz bir şekilde oturun, başınızı arkaya eğmeden boynunuzu biri saçınızı yukarıdan çekiyormuş gibi dümdüz tutun, yapabildiğiniz kadar alt dudağınızla burnunuza değmeye çalışın ve bunu sürekli tekrar edin. Bu egzersizi yaparken alt dudağınızı olabildiğince yukarı çıkarmaya çalışın ve gün boyu 1-2 dakikalık aralıklarla bunu tekrarlayın. Başka bir boyun egzersizi ise, başınızı tavana doğru kaldırın ve sakız çiğniyormuş gibi yapın. Gün içinde bunu 2-3 dakikalık periyotlar halinde birkaç kez yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.