Bu yaz için 7 saç bakım önerisi

0
ıslak saçlar
saç bakımı önerisi

Saçınız için UV ışınları, klor ve tuzlu suyla ilgili endişelerinizin güneşten doya doya faydalanmanıza engel olmasına izin vermeyin. İşte size güzel saçlarla huzurlu ve dinlendirici bir yaz geçirmek için 7 saç bakım önerisi!

1- Kloru ciddiye alın

Yaz sözcüğü akıllara açık, güneşli havalarda havuz kenarı sefasını getirir ama serinlemek için havuza bir girip çıktığınızda saçınızı o zararlı maddeye karşı koruduğunuzdan emin olun: klor.

Yüzmeden önce saçınızı tatlı suyla yıkayın ve durulanmayan bir saç kremi sürün. Bu önlem saçınızdaki nemi koruyacak ve klorun saçlarınıza emilimini azaltacaktır.

Havuz suyundaki klor çoğunlukla sarı saçları yeşilimsi bir renge dönüştürür. Bu durumu önlemek için havuzdan çıktıktan sonra saçınızı kısa süre bir miktar birayla yıkayabilirsiniz. Bira kloru saçınızdan arındırır ve saç sağlığınızı korur. Öyleyse, havuz sefasının ardından kendinize bira ısmarlamayı unutmayın. Evet, sarışınlar bu hayatta gerçekten daha çok eğleniyor!

2-Haftada bir saç maskesi uygulayın

Masmavi deniz efsanevi denizkızlarının denizcileri çağırdığı gibi sizi çağırıyor biliyoruz ama kendinizi suya bırakmak için çok acele etmeyin. Güneşin sıcağı ve kuru hava saçınızı çok çabuk kurutabilir, yazın haftada en az 1 kere onarıcı saç maskenizi uygulamayı ihmal etmeyin. Maskenizi yaptıktan sonra saçınızı sıcak bir havlu ile sarın ve havlu soğuduğunda saçınızı açıp yıkayın.

3-Güneş kremi

Cildinize güneş kremi uyguluyorsanız, saçınız da aynı bakımı hak etmiyor mu? Yaz boyunca en az 10 faktörlü güneşten koruyucu şampuan ve saç kremleri kullanın. Eğer pahalı ürünlere para vermek istemiyorsanız evde kendiniz 2 çay kaşığı güneş kremini 1 bardak suyla karıştırarak sprey şişesiyle saçınıza uygulayın. Saçınızı bu karışımla spreyleyerek güneş ışığından koruyabilirsiniz.

4-Sağlıklı beslenin

B5 vitamini saçı güçlendirir ve güneşin zararlı ışınlarından korur. Mantar, peynir, domates gibi besinleri bolca tüketerek (hatta bu besinleri birlikte pişirdiğinizde hoş bir kombinasyon olabilir) B5 vitamini alabilirsiniz. Yeterince su tükettiğinizden de mutlaka emin olmalısınız.

5-Saçınızdaki kırıklardan kurtulun

Saçın güneşe ve tuzlu ve klorlu suya maruz kaldığı yaz aylarında saçınızı daha sık kestirerek uçlardaki kırıklardan kurtulmalısınız. Eğer normal rutininiz 6 haftada 1 kesim ise bunu yazın ayda 1’e düşürün.

6-Yaz doğallığı

Yaz özgürlük ve doğa ile ilgilidir. Saçınıza da bunu yansıtın, olumlu etkilerini göreceksiniz. Boya, jöle gibi kimyasallardan uzak durmanız, maşa ve saç kurutucusundan sakınmanız yaz boyunca saçlarınızı dinlendirecek ve onaracaktır. Saçınız tarazlanıyorsa buna karşı serum kullanabilirsiniz.

7-Gözünüze kestirdiğiniz o şapkayı alın

Haydi, şimdi tam zamanı! Yazlık bir şapka takmak hem stilinizi şıklaştıracak hem de saçınızı güneşin etkilerinden koruyacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.