Cansız ve hasar görmüş saçların bakımı nasıl yapılır?

0
Saç bakımı
Hasar görmüş saçların bakımı

Saçlarımızın güzel görünmeleri için yaptığımız kimi işlemler hiç de güzel olmayan dolaşıklara, cansız ve yıpranmış saçlara neden olabilirler. Isıyla yapılan şekillendirmeler, kimyasal tedaviler ve saçı çok sık yıkama sonucu karışık, kırılgan ve hasar görmüş saçlar ortaya çıkabilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız saç bakımı ile saçınıza sağlık ve ışıltı kazandırmak için izleyebileceğiniz birkaç yöntem var.

Hasar Görmüş Saçlar İçin Bakım Yöntemleri

  1. Saçınızın hasarlı kısımlarından ve uçlarındaki kırıklardan kurtulmak için profesyonel bir saç kesimi yaptırarak işe başlayın. Saçınızdaki hasarın derecesine ve makul bulacağınız uzunluğa göre tek bir kesimle bile yıpranmış bölümlerden kurtulmanız mümkün. Gelecekte oluşabilecek hasarlar ve kırıklar için ise saçınız uzadıkça kuaförünüzü düzenli olarak ziyaret edin ve saçınızın uçlarını aldırın.
  2. Eğer mümkünse saçınızı daha seyrek yıkamaya çalışın. En iyi şampuan bile saçınızdaki kimi doğal yağların kaybedilmesine neden olarak kuruluğa yol açabilir. Saçınızı her gün yıkamamayı, hatta soğuk mevsimlerde bu sıklığı daha da azaltmayı deneyin ve hasar görmüş saçlar için özel olarak üretilmiş şampuanları tercih edin.
  3. Haftada en az bir kez saç bakımı için özel üretilmiş ürünlerden kullanarak saçınıza zaman ayırın. Her şampuanlamadan sonra ise durulanmayan bakım kremlerinden kullanmaya özen gösterin. Saç maskeleri ve bakım ürünlerinden en iyi verimi alabilmek için durulamadan önce saçınızda 10 ila 20 dakika bekletmeniz gerektiğini unutmayın.
  4. Saç düzleştirici, maşa, sıcak bigudiler gibi ısıyla şekillendirme sağlayan araçları kullanma sıklığınızı azaltın. Bu tarz ürünlerin sık kullanımı saçların kurumasının başlıca sebeplerindendir. Bu nedenle düzleştirici veya maşa kullanmadan önce saçlarınızı ısıdan koruyucu bir bakım kremi ya da spreyle güçlendirin.
  5. Saçlarınızın mümkün olduğunca kendi hallerinde kurumalarına izin verin. Saç kurutma makinesi kullanmak zorundaysanız makineyi yüksek ya da düşük ısıda çalıştırın. Dolaşmaları engellemek sıcak havayı saçınıza yukarıdan aşağı doğru uygulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.