Çatlak dudaklar

0

 

Çatlamış dudak
Çatlak dudaklar

Dudakların yapısı yüz ve vücudun diğer bölgelerindeki cilde nazaran daha hassastır. Bu nedenle de ısı değişimleri, güneşe maruz kalma gibi durumlarda dudaklar çatlar. Çatlak dudaklar ise hem kişiye acı verir hem de görünüm açısından hoş değildir. Çatlak dudaklar özellikle kış aylarındaki genel cilt sorunları arasında yer alırlar. Bunun yanında kuru ve sıcak hava da çatlak dudakların diğer suçlusudur. Hava sürekli aynı dengene olmayacağından dudaklarınız özel bir bakım ister. Böylece nemli ve bakımlı kalan dudaklarınız pürüzsüz ve yumuşak olacak, çatlak dudaklar da maziye karışacaktır.

Nemlendirme

Tüm bedenimizin olduğu gibi dudakların da neme ihtiyacı vardır. Çatlak dudaklar nem kaybının sonucu ortaya çıkarlar. Yukarıda belirttiğimiz gibi hava koşullarından olumsuz yönde etkilenen dudaklar kurumaya ve çatlamaya meyillidir. Kuruma ilk olarak dudaklarda başlar. Dolayısı ile ellerinize bile kurumaması için krem sürerken dudaklarınızı ihmal etmemelisiniz. Gerek su içerek gerekse dudaklara sürekli koruyucu sürerek dudaklarınızı nemlendirmelisiniz. Böylece çatlak dudaklardan da kurtulmuş olursunuz.

Güneşten kaçının

Güneşin yaydığı ısının yanında bir de UV ışınları gibi bir zararı vardır. UV ışınları zaten tüm cilde zarar verir ancak cilt yine de kendini bir miktar koruyabilir. Dudaklarda bu koruyucu bileşenler de bulunmamaktadır. Güneş ışınları dudaklarınızın üst katmanını zedeler, kurutur ve çatlatır. Yaz aylarında sık sık rastlanılan çatlak dudakların nedeni sadece su kaybından değil ayrıca UV ışınlarından kaynaklanmaktadır.

Tükürük faydalı değildir

Genellikle dudaklarımızı ıslatarak onları nemlendirdiğimizi zannederiz. Sanılanın aksine tükürük dudaklar için faydalı değil zararlıdır. Tükürük hızlı bir şekilde buharlaşır ve bu buharlaşma ile dudak yüzeyine ince parçacıklar bırakır. Bu nedenle çatlak dudaklarla karşılaşmamak için dudaklarınızı koruyucu ile nemlendirmeyi tercih edin.

Çatlak dudaklar için ne yapılabilir

Dudak kremine ek olarak, nemlendiriciler ve temizleyicileri kullanabilirsiniz. Ayrıca havayı nemli tutmak da faydalı olacaktır. Kış aylarında radyatörün üzerine koyacağınız bir bardak su havayı nemlendirir. Gece de nemlendiriciler ve balsam uygulayın. Nemlendiriciler hasarlı cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur ve cildi onarır. E vitamini ve B vitamini gibi cilt için yararlı takviyeleri ihmal etmeyin. Tüm bu adımları izlediğinizde çatlak dudaklar sizin için bir sorun olmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.