Çatlaklar için retinoid terapisi

0
Göbek
Çatlaklar için retinoid terapisi

Retinoid tedavisini sivilce tedavisinde olan başarısından duymuş olabilirsiniz. Peki nedir bu retinoidler. Retinoid tedavi sırasında kullanılan ilacın adıdır. “Retinol”den gelmektedir. Anlayacağımız şekilde A vitaminidir. Kısaca retinoidler de tam bir A vitamini deposudur diyebiliriz.

Retinoid terapisi nasıl etki eder

Retinoidlerin A vitamininden oluştuğunu belirttik. A vitamini cildin orta tabakasına nüfuz eder. Cildin orta tabakası aslında cildin pürüzsüzlüğünü, canlılığını ve parlaklığını kazandığı yerdir. Cildin ana maddeleri olan elastin ve kollajenin hasar görmesinden kaynaklanan çatlaklar yine bu yapının onarılması ile iyileşiyor. Retinoid tedavisi sırasında elastin ve kollajenler çoğalıyor. Bu da çatlak tedavisinde etkili oluyor.

Retinoidler iki yolla tedavi sürecinde kullanılır. Cildinize sürebilir veya hap olarak yutabilirsiniz. Retinoidlerle çatlaklar da tedavi edilebiliyor. Dikkat edilmesi gereken husus çatlaklar için retinoid tedavisi uygulanırken bunun uzman kontrolünde yapılması gerektiğidir. Bu tedavinin öncesinde ve sonrasında kan testleri yapılarak hastanın takibi gerekir. Sivilce ve çatlak tedavisinde retinoidler sıklıkla tercih edilmektedir. A vitamini vücuda fazlaca takviye edildiğinden çeşitli yan etkiler gözlemlenebilir. Bunlar da vücutta A vitamini fazlalığından kaynaklanan yan etkilerdir.

Retinoid tedavisi sırasında bazı yan etkiler görülür. Bunlar çok ender rastlanan durumlardır. Ayrıca tedavi esnasında düzenli olarak kontrolünüz uzman hekimler tarafından gerçekleştirileceği için tedavinin kötü sonuçlarından korunabilirsiniz.

Retinoidler ister hap olarak kullanılsın ister cilde sürülsün kesinlikle uzman hekim onayı altında kullanılmalıdır. Kimseye danışmadan kendi başınıza kullandığınızda vücudunuzda çeşitli sağlık problemleri oluşturabilirsiniz. Retinoidlerin vücuttaki hormonal dengeyi bozduğuna dair yanlış bir kanı vardır.

Retinoid tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Her tedavinin bilinen veya bilinmeyen yan etkileri olabilir. Retinoidlerle ilgili kesin veriler sonucunda birkaç noktaya değinmek istiyoruz.

Retinoid kullanımı sırasında hamilelik geçiren kadınların bebeklerinde çeşitli sağlık sorunları görülmektedir. Bunun yanında loğusa döneminde de retinoid kullanımı sakıncalıdır. Tedavi sırasında hamile kalınmamalı ve bebek emzirilmemelidir.

Retinoid kullanımı sırasında duygusal hassasiyet artabilir. Bu da kişinin depresyona girmesine neden olabilmektedir.

Gelişim dönemindeki ergenlerin ve çocukların retinoid kullanması sakıncalıdır. Ender olarak gelişimi durdurduğu saptanmıştır.

Retinoid terapisi sırasında kan testi yapılmasının sebebi de kandaki kolesterolün artmasına sebep olabilmesidir. Bunun yanında tedavi sırasında da yağlı yiyeceklerin tüketimi minimuma indirilmelidir.

Retinoid terapisinde cilt genelinde kuruluk olmasıdır. Dolayısı ile retinoid terapisi sırasında nemlendiriciler eksik edilmemelidir. Bol bol su içerek içten de sıvı takviyesi yapmalı, cildinizin doğal nemini korumasını sağlamalısınız.

Retinoid tedavisi görenlerin kan bağışı yapmamaları gerekir.

Retinoidlerin kullanımı sırasında hasta güneşe karşı aşırı hassasiyet geliştirebilir. Bu hassasiyet ışığa ve sıcaklığa karşı da olabilmektedir. Dolayısı ile tedavi sırasında güneşten kaçınılmalı, sıcak duş alınmamalı, ağda gibi uygulamalar ertelenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.