Çatlamış dudaklar nasıl tedavi edilir?

0
dudak çatlaması
Çatlamış dudaklar nasıl tedavi edilir

Kuru dudaklar rahatsız edici oldukları kadar çirkin bir görünüş de oluştururlar. Dudaklarınız çatlamaya başladıklarında eminim ki çatlamış dudaklar nasıl tedavi edilir öğrenmek, çektiğiniz acıdan kurtulmak ve mümkün olan en yakın zamanda rahatlamak istiyorsunuzdur. Çatlamış dudaklarla kışın daha çok karşılaşıyor olsak da çatlamış dudaklar her zaman oluşabilirler. Çatlamış dudakların oluşmasını önlemek veya çatlamış dudaklarınızı iyileştirebilmek için aşağıda bahsedeceğimiz adımları izleyebilirsiniz.

Çatlamış dudakları tedavi etmek için gereken malzemeler

  • Dudak merhemi
  • Kışın atkı veya ceket ve buhar makinesi
  • İyileştirici merhem
  • Çinko oksit kremi

Çatlamış dudaklarınızı tedavi etmek için yapmanız gerekenler

1

İlk olarak yapabiliyorsanız dudaklarınız çatlamadan önlemlerinizi alın. Gün boyunca dudak merheminizle dudaklarınızı nemlendirin ve dudaklarınızı yalamaktan kaçının. Rüzgârlı veya soğuk havalarda evinizde buhar makinesi gibi evinizi nemlendirecek aletler kullanın. Ve dışarıdaki olumsuz koşullardan dudaklarınızın etkilenmesini önlemek için atkı, şal gibi aksesuarlar kullanın.

2

Çatlamış dudaklarınızdan ölü derileri atın. Diş fırçası ya da ılık suyla nemlendirilmiş lif ile yavaşça dudaklarınızı fırçalayın. Böylece dudaklarınızdaki tüm ölü hücreleri atabileceksiniz.

3

Dudaklarınıza Neosporin gibi iyileştirici merhemler sürün. Yalnız böyle merhemleri kullandıktan sonra en az 1 saat hiçbir şey yemeyin ya da içmeyin. Bu yüzden bu kremleri yatmadan önce sürmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

4

Gün boyunca dudak merheminizle ile birlikte güneş kreminizi de sürün (ya da iki özelliği birden barındıran bir ürün kullanabilirsiniz). Böylece dudaklarınız gün boyu nemini korurken, kremler de sürekli nemli kalmasına yardım edeceğinden dudaklarınızı iyileştireceklerdir.

5

Su ve vitamin alımlarınızı düzene sokun. Gün boyu yeterli miktarda su içmeniz geri kalan tüm vücudunuzla birlikte dudaklarınızı da uzun bir süre nemli tutmanızı sağlayacak ve bu şekilde oluşabilecek daha büyük çatlakları önleyeceksiniz.

6

Dudaklarınızı yalamayın. Bunun yerine hemen dudak merheminizi sürün. Belki dudaklarınızı ilk yaladığınız anda daha iyi hissediyorsunuzdur ancak aslında dudaklarınızı yalamak dudaklarınızı kurutur. Geceleri dudaklarınıza çinko oksit merhemi sürerek, uyurken ağzınızdan akan tükürük nedeniyle oluşan dudak çatlaklarınızı önleyebilirsiniz.

İpucu ve uyarılar

  • Dudaklarınızı fırçalarken ya da keselerken bu işlemi onları kanatacak, daha fazla çatlatacak veya iyileşme süresini uzatacak kadar sert yapmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.