Çay ağacı yağı ile bitkisel deodorant yapımı

0
Bitkisel yağ
Çay ağacı yağı

Günümüzde çoğu deodorant fayda sağlamaktan çok içerikleri zararlı kimyasallar ile vücudunuza zarar verebilirler. Bu yazımızda çay ağacı yağı ile bitkisel deodorant yapımını size anlatacağız.

Deodorantların içinde genellikle alüminyum oksit bulunur. Bu madde bir nörotoksindir ve Alzheimer hastalığı, solunum sistemi hastalıkları, DNA hasarı gibi sorunlara yol açtığından şüphe edilmektedir. Aynı zamanda böbrek fonksiyonlarını da etkilemektedir. Düşünmesi bile korku verici değil mi? Peki alternatifi var mı? Evet, alternatifi var, bitkisel deodorantlar. Evde kendi bitkisel deodorantınızı çay ağacı yağı kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı ve karbonat ile bitkisel deodorant yapımı

  • Bu tarif için karbonata ihtiyacınız olacak. Karbonat nemi ve teri emmekte yardımcı olacak. Deodorant yapmak için küçük temiz bir kase alın ve içine bir çay kaşığı karbonat ve biraz su ekleyin. Yumuşak bir macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Bu karışım yapışkan olmalı ve çok yumuşak olmamalı.
  • 3 veya 4 damla çay ağacı yağını karışıma ekleyin. Çay ağacı yağının kokusu çok keskindir bu nedenle fazla kaçırmamaya dikkat edin. Çay ağacı yağı antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve dahası kötü kokuları emme konusunda da çok başarılıdır. Ancak kokusu çok keskin olduğu için, yürüyen aromaterapi gibi kokmak istemiyorsanız, birkaç damla kullanmanız yetecektir.
  • Pamuk kullanarak karışımı koltuk altlarınıza sürün. Önce bir koltuk altından başlayın, koltuk altının tüm bölgelerine sürdükten sonra diğer koltuk altına geçin. Karışımın kuruması birkaç dakika alacaktır. Karışım kuruyana kadar giysilerinizi giymeyin ve bekleyin. Bu karışımı günde bir kez veya iki günde bir kullanabilirsiniz.

Çay ağacı yağı ve su ile deodorant yapımı

  • Temiz bir sprey şişesi temin edin. Eğer önceden kullandığınız bir sprey şişesi varsa içindeki maddelerden iyice arındığına emin olun. Bu sprey şişesine bitkisel deodorantımızı koyacağız.
  • Her 100 ml su için 7 damla çay ağacı yağı ekleyin. Sprey şişenizin hacmine göre su ve çay ağacı yağını ekleyeceğiniz miktarları ayarlayın.
  • Sprey şişesini iyice çalkalayın ve karışımın tamamen homojen hale geldiğine emin olun.
  • Bu karışımı koltuk altlarınıza sıkın ve giyinmeden önce kurumasını bekleyin. Bu çay ağacı yağı ile hazırladığınız bitkisel deodorantı günde birkaç kez kullanabilirsiniz.

Temiz ve güzel kokmak için bitkisel yollar olduğunu bilmek gerçekten rahatlatıcı. Çay ağacı yağı ile hazırladığınız deodorantın etki süresi 24 saate kadar çıkabilir. Karbonat ile hazırladığınız karışım da vücudunuzda herhangi bir kalıntı veya iz bırakmaz. Yani en sevdiğiniz siyah tişörtü giyerken rahat olabilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.