Çıban neden çıkar nasıl önlenir?

0
Cilt
Çıban neden çıkar nasıl önlenir

Çıban vücudun herhangi bir bölümünde çıkan, yavaş bir şekilde büyüyen, ağrılı ve kızarık şeklinde içerisi genellikle iltihap dolu sivilce şeklidir. Peki çıban neden çıkar ve neler yapılırsa çıban çıkması önlenebilir. Çıban oluşumu esnasında içerisindeki iltihap çıban büyüdükçe daha da görülmeye başlanmaktadır. Zamanla çıban büyümekte içerisindeki iltihaplı sıvıda akmaktadır. Bu aşamadan sonra da çıban geçmektedir. Çıbanın geçmesi için içerisindeki bu sıvının mutlaka akması gerekmektedir. Çıban oluşumuna neden olan bakteri ‘’Stafilokok ‘’ adı verilen bir türdür. Bu bakteri her türlü ortamda üreyebilmekte ve kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Çıban genellikle saç dipleri, sırt, kalça ve bacak arkalarında daha fazla görülen bir türdür.

Çıban neden çıkar sorusuna verebileceğimiz cevap stafilokok adını verdiğimiz mikrobun kulağa, bağırsaklara ve solunum yollarına bulaşmasıdır. Çıban çıktığında bu durumda yapılabilecek ilk şey doktor kontrolünden önce çıbanlı bölgeyi temiz ve gazlı bir bez ile kapatarak mikroptan korumaktır. Bu sayede çıbanın iltihaplanmasını önlemiş olabilirsiniz. Ayrıca kişi bu yöntem sayesinde daha fazla acı çekmez ve mikrobun başkalarına da bulaşma tehlikesi önlenmiş olur. Çünkü çıban bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve mutlaka başkalarına da bulaşmasını engellemek için önlem alınması gerekmektedir. Çıban görüldüğünde bebek ve çocuklardan mutlaka uzak durulmalı, çıbanın başkalarına da bulaşması engellenmelidir. Çıban çıkan kişi maske kullanmalı ve hijyene çok dikkat etmelidir.

Çıban oluşumunda etkili olan stafilokok mikrobunun tedavisi için ilk olarak merhemler kullanılabilir. Çıban ilk aşamada bir sivilce gibi kendini göstermektedir. Çıban neden çıkar diyorsanız şunu mutlaka bilmelisiniz ki çıban tamamen bir mikrop üremesidir. En tehlikeli çıbanlar ise yüz ve dudak bölgesinde oluşan çıbanlardır. Daha acı verici ve daha tehlikelidir. Özellikle göz bölgesinde çıkan çıbanlar kişinin normal yaşamını bile etkileyebilecek dereceye ulaşmaktadır. Çıban ya kendiliğinden patlamakta ya da çok acı veriyorsa bir hekim tarafından cerrahi müdahale gerçekleştirilerek içi boşaltılmaktadır. Çıban oluşacağı anlaşıldığında antibiyotik kullanılarak oluşum engellenebilir. Ayrıca çıban şeker hastalarında çok acı vermekte ve çok zor iyileşmektedir. Bu hastalarda görülen çıbanlar çok büyük boyutlarda olmakta, hatta kolay kolay çıban kapanmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.