Çıban neden olur nasıl tedavi edilir?

0
Göbek
Çıban neden olur nasıl tedavi edilir

Çıban vücut üzerindeki kıl köklerine mikropların girmesi ve buralarda iltihap oluşturmasından oluşan irin birikimidir. Çıban neden olur ve nasıl tedavi edilir diyorsanız oldukça acı veren bu rahatsızlık hakkındaki tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki çıban oluşumuna neden olan etmen stafilokok adı verilen bir bakteridir. Bu bakteriler her yerde yaşayabilmekte ve fırsat bulduklarında kıl köklerine girerek çıban oluşumuna neden olmaktadırlar. Oldukça acı veren bu rahatsızlık vücudun her bölgesinde görülebilmektedir. Özellikle de bacak arkası, kalça, boyun, yüz ve kol bölgelerinde daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Çıban önceleri kırmızı bir şeklinde kendini göstermekte, zamanla bu şişlik sarımsı bir renge dönüşmektedir. Çıbanın çıktığı bölgede kızarıklık ve acı yoğun olarak hissedilmektedir.

Çıban en çok çocuklarda ve stresli kişilerde görülmektedir. Göz bölümünde oluşan çıbana arpacık ismi verilmekte ve bu bölgedeki çıbanlar daha acı hissi verici olmaktadır. Peki çıban neden olur ve neler yapılabilir. İlk olarak yapılması gereken çıban oluşan bölgeyi temiz tutmak ve o bölgede tahriş oluşumunu önlemektir. Bu nedenle antibiyotik merhemler kullanılarak o bölge korunmaya çalışılmalıdır. Çıban oluşan bölgeyi elinizden geldiğince su ile temas etmekten kaçınmalısınız. Özellikle sarımsak çıban oluşumunu engellemek için çok iyi bir çözümdür. Eğer çocuğunuz sürekli çıban çıkarıyorsa ve bu şikayet oldukça fazlaysa çocuğunuzun vücudunda toksin birikimi çok fazladır. Bu nedenle sarımsak tüketmesi vücudunu temizlemesine yardımcı olacaktır.

Çıban neden olur sorusundan sonra önemli bir nokta ise ne yapılması gerektiğidir. Aşırı mikropla temastan kaçınmaya ve ellerinizi sık sık temiz tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü çıban stafilokok adı verilen mikroptan bulaşmaktadır. Çıban çıkan kişi maske kullanmalı ve başkalarına bulaşmasını engellemek için başkalarıyla temastan kaçınmalıdır. Özellikle çocuklarınızı çıban çıkmasından engellemek istiyorsanız ellerinin temizliğine, lavabodan sonra hijyenine dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca çıban oluşumunda kullanabileceğiniz bitkisel önerilerimiz ise güzel avrat otu, papatya, limon, kekik ve lavanta suyunun kaynatılarak çıban oluşan bölgeye ılık kompres uygulaması yapılmalıdır. Daha sonra o bölgeyi gazlı bez ile sararak mikrop yayılmasını önleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.