Çıban nedir nasıl geçer?

0
Yalnızlık
Çıban nedir nasıl geçer

Çıban hemen herkesin hayatının bir döneminde başına gelen bir durumdur. Bu yazımızda çıban nedir, çıban nasıl geçer konularına değineceğiz.

Çıban nedir?

Çıbanlar aslında cilt içinde oluşan apselerdir. Basitçe söylemek gerekirse cildin derininde meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlardır. Çıbanların birçok tipi vardır.

Çıban tipleri nelerdir?

Kistik akne: Ciltteki yağ bezleri tıkandığında veya enfekte olduğunda meydana gelen cilt apseleridir. Bu tip çıban genellikle yüzde çıkar ve ergenlik çağındaki gençlerde görülür.

Fronkül veya karbonkül

Stafilokokus aureus adı verilen bir bakteri tarafından meydana getirilen cilt apsesidir. Bu tip çıbanlar ateş gibi sistemik enfeksiyon bulgularına neden olabilir.

Pilonidal kist

Bu apseler genellikle kuyruk sokumunda görülür ve kıl dönmesi adı da verilir. Çok oturan veya çok uzun mesafelere yolculuk yapan örneğin tır şoförü gibi kişiler bu tip çıban oluşumuna daha yatkındır.

Hidradenitis süpüritiva

Koltuk altı ve kasık bölgesinde yer alan ter bezlerinde çok sayıda çıban çıkması durumuna verilen isimdir.

Çıbanlar neden olur?

Çıbanların genellikle ter bezlerinin veya kıl foliküllerinin tıkanması ve enfekte olması nedeniyle oluştuğu düşünülür. Bunun yanında cilt üzerinde oluşan herhangi bir yaralanma veya çizilmenin de enfekte olup çıbana dönüşmesi mümkündür. İster inanın ister inanmayın, cilt dışına doğru büyüyemeyen bir kıl bile çıbana sebep olabilir. Bağışıklık sistemi baskılanmış veya iyi çalışmayan kişilerde çıban daha sık görülür. Özellikle şeker hastaları bu gruba girer. Bunun yanında ilaçlar da bağışıklık sistemini baskılayabilir. Kanser hastalarında kullanılan kortizon, prednizon, prednizolon gibi ilaçlar bağışıklık sistemini etkileyebilir.

Çıbanlar nasıl geçer?

Basit çıbanlar için evde uygulayabileceğiniz tedaviler mevcuttur. İdeal olarak çıbanlar fark edildiğinde hemen tedaviye başlanmalıdır. Çünkü erken tedavi daha sonra gelişebilecek komplikasyonları önler. Birçok çıban evde tedavi edilebilse de, sizin tedavi çabalarınız sonuç vermediğinde bir doktora başvurup yardım almanız yararınıza olur.

Çıbanlar için evde uygulanabilecek ilk tedavi sıcak uygulamadır. Sıcak uygulama ıslak bezler ile yapılabilir. Sıcak uygulama ile çıban etrafındaki kan akımı arttırılarak vücudun beyaz kan hücreleri ve antikorları kullanarak enfeksiyon ile daha iyi savaşması sağlanır.

Çıbanların evde tedavisinde kullanılabilecek diğer bir yöntem ise zerdeçaldır. Zerdeçal anti inflamatuvar ve kanı temizleyici bir bitkidir. Günde 3 kere bir çay kaşığı zerdeçal tozunu ılık suya karıştırarak için veya zerdeçal kapsüllerinden günde 450 mg olacak şekilde kullanın. 3 gün gibi kısa bir sürede çıbanlar iyileşmeye başlayabilir. Bunun yanında zerdeçal tozundan bir macun yapıp çıbanın üzerine direk olarak uygulayabilirsiniz. Daha sonra üzerini bir bant ile kapatarak bir süre orada bırakmalısınız. Zerdeçal cildinizde ve giysilerinizde leke bırakabilir. Cildinizdeki lekeler 2 hafta içinde kaybolacaktır.

Çay bitkisi yağı

Çay bitkisi yağı doğal bir antiseptiktir ve her tür cilt probleminin iyileşmesine katkıda bulunur. Tek yapmanız gereken her gün duştan sonra bir damla çay bitkisi yağını çıbanın üzerine damlatmak. Çıban kaybolana kadar bu işlemi sürdürmelisiniz.

Hint yağı

Bir miktar pamuk üzerine biraz hint yağı dökün ve çıbanın üzerine bir bant yardımı ile sabitleyin. Hint yağı çıbanın içindeki irinin dışarı çıkmasını sağlayacak, iki gün gibi kısa bir sürede çıbanın iyileşmesini sağlayacaktır.

Çıban küçük olduğu sürece içinin boşaltılması faydalı değildir. Ancak, çıban büyüdüğünde ve yumuşadığında veya üzerinde küçük bir kabarıklık şeklinde bir baş oluştuğunda boşaltılması gerekir. Çıban boşaldıktan sonra ağrısı inanılmaz bir şekilde azalır. Çoğu çıban, sıcak uygulama ile kendi kendine boşalacaktır. Ancak büyük çıbanların bazen bir sağlık profesyoneli tarafından bir kesi yapılarak boşaltılması gerekebilir. Çünkü bu büyük çıbanlar genellikle birkaç cep şeklinde oluşum gösterirler ve her cebin ayrı ayrı boşaltılması gereklidir.

Antibiyotikler de çıban tedavisinde genellikle kullanılırlar, özellikle de çıbanın etrafında enfeksiyonun yayıldığına dair bir belirti varsa. Ancak aslında antibiyotiklerin apselerin dış duvarından içeri ulaşmaları oldukça zordur. Bu nedenle abseler cerrahi olarak boşaltılmadığı sürece antibiyotik ile tedavi edilemezler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.