Çil lekeleri nasıl giderilir

| 2012/12/02 | 0 Comments
Çil lekeleri nasıl giderilir

Çil lekeleri

Yüzümde çiller olmasına ve cilt bakımı ile bu kadar ilgilenmeme rağmen itiraf etmeliyim ki yüzümü ve vücudumu güneşten korumak konusunda çok da başarılı değilim. Çoğu zaman güneş koruyucu sürmeyi unutuyorum veya üşeniyorum. Bu da yüzümdeki çillerin irileşmesine ve yeni çillerin oluşmasına neden oluyor. Çillerden bu kadar muzdarip olduğum için bu konuda birçok araştırma yaptım. Size çil lekeleri nasıl giderilir anlatmak istiyorum. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta limon suyudur. Eğer hassas veya çok ince bir cilde sahipseniz limon suyunu sulandırabilirsiniz. Ama yine de cilt tipiniz ne olursa olsun önerilen tüm yüz maskelerini önce bileğinizde denemelisiniz.

Maske ile çil lekeleri nasıl giderilir

Öncelikle edinmemiz gereken bazı malzemeler var. Zaten bu üç malzeme muhtemelen mutfağınızda vardır.Yoksa da edinmeniz zor olmayacaktır.

Limon suyu
Bal
Sarı hardal
Süt

Çil lekeleri için maske

1

Yüzünüzde çil olan yerlere limon suyu uygulayın. 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Kulak çubuğuyla sadece çillerin üstüne sürün. Limon suyu asitliği çilleri hafifletmek için adeta Allah’ın bize bir lutfudur.

2

2 çorba kaşığı balı ısıtın. Ilık olması gerekli.Bunun için bal kasesini sıcak su dolu bir kaba koyabilirsiniz. Bal yaklaşık 20 dakika boyunca yüzünüzde kalmalıdır. Ardından sıcak su ile balı durulayın. Bal çil lekelerine çözüm getirirken, bir yandan da cildinizi besler ve temizler.

3

4 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı sarı hardalı karıştırın. Çillerinizin üzerine bu karışımı uygulayın. 15 20 dakika yüzünüzde bekletin. Sarı hardal cilt hücrelerinin üretimini teşvik eder. Sonuç olarak, güneşten zarar görmemiş yeni cilt hücreleri daha hızlı bir şekilde üretilir. Hardalı yüzünüze sürdüğünüzde hafif bir ısınma hissedebilirsiniz.

4

Tüm bu çil lekeleri için maske uygulamalarının yanında yüzünüze yüz bakım kremleri ve tonik uygulamayı ihmal etmeyin. Bu ürünler alfa hidroksi asitler içerir. Bu asitler de cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder. Sonuç olarak, çil bulunan hücrelerle yeni oluşan hücreleriniz yer değiştirecektir. Alfa hidroksi içeren kremler, güneşe hassasiyetinizi arttırabilir. Tüm bu uygulamalar cildinizi daha hassas yapabilir. Bu nedenle ya güneşe çıkmayın ya da güneş kremini uygulayın.

5

Cilt beyazlatma kremleri kullanın. Bu kremler sanılanın aksine aslında düzgün bir şekilde kullanıldığında etkilidirler. Ancak uzun süre kullanmak özellikle benim gibi üşengeç insanlar için biraz zor gözükebilir. Unutmayın çil lekeleri sabırla yok edilir.

6

A vitamini takviyeleri alın. A vitamini cilt sağlığı için gereklidir ve hücre yenilenmesini yardımcı olacaktır.

7

Yüzünüze serum uygulayacaksanız C vitamini içeren serumları seçin. C vitamini çil lekelerini yok etmek için etkilidir.

8

En başta söylediğim gibi güneş koruyucuyu asla ihmal etmeyin. Yoksa kurtulduğunuz çil lekeleri güzel güneşli bir günün sonunda kabus olarak başınıza çökebilir!

 

 

Etiketler: , ,

Kategori: Çil tedavisi, Cilt Sorunları, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir