Cilde faydalı vitaminler nelerdir?

| 2015/01/11 | 0 Comments
ilaçlar

vitaminler

Vitamin ve mineralleri cildinize direk yedirerek ya da ağız yoluyla alabilirsiniz. Cildiniz kuru ya da yağlıysa, cildiniz ile akne ya da leke sorunları yaşıyorsanız cildiniz için en iyi vitaminleri bularak işe başlayabilirsiniz. Bir dermatoloğa gözükmeden önce, vücudunuza vitamin takviyesi yapmayı bir düşünün ve cildinizin ne kadar iyileştiğini kendi gözlerinizle görün. Günlük birkaç vitamin takviyesiyle sağlıklı bir diyet ve bolca su ile cildiniz için bir dermatoloji uzmanına gözükmekten kurtulabilirsiniz. Eğer vitamin haplarını aldıktan sonra cilt problemleriniz devam ediyorsa ya da vitamin haplarınızı alırken alerjik bir reaksiyon yaşadıysanız, mümkün olan en kısa zamanda bir dermatoloji uzmanına gözükmelisiniz.

Vitamin takviyelerinin önemi

Vitaminler vücudunuzun içindeki problemleri ortadan kaldırır ve böylece cilt sorunlarınızın kaynağıyla baş eder. Donuk, yaşlanmış bir cildin ya da kalıcı cilt problemlerinin en muhtemel sebebi vücudunuzun içerisindeki tetikleyici bir sorundur. Hazır gıdaların zararlı oldukları, özellikle akne oluşumunu tetikledikleri kesin olmasa da onlardan uzak durarak sağlıklı ve cildinizi tazeleyen diyetler ile cildinizin kalitesini artırabilirsiniz. Hem de sadece yüzünüzü değil vücudunuzdaki tüm deriyi iyileştirecektir. Vitamin takviyesinden en iyi sonucu alabilmek için günde en az 8 bardak su içmeli, düzenli bir şekilde organik meyve ve sebze tüketmelisiniz.

Vitaminler

E, A, K ve C vitaminleri cildinizi içeriden tedavi ederler. Yine de E ve A vitamini içeren losyonlar da cilt yüzeyiniz için faydalı olacaktır. C vitamini ise özellikle güneşe uzun süre maruz kalan cildinizi iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Bir günde çok fazla C vitamini almak neredeyse imkânsız olduğundan, C vitamini haplarıyla birlikte, her gün düzenli olarak portakal gibi C vitamini bakımından zengin yiyecekler tüketin. Böylece cildiniz, güneşin yol açtığı sorunları daha çabuk iyileştirecektir.

Vitaminlerin zamanla etkileri

C, K, E ve A vitamini haplarını günlük olarak kullanırken E ve A vitamini yağlarını ya da losyonlarını da her gün cildinize sürün. Bu yöntemle yaklaşık bir ayda cildiniz daha esnek, daha temiz ve daha sağlıklı gözükecektir. Normal beslenme alışkanlığınızla cildinizin iyileşmesi daha uzun zaman alıyorsa cesaretinizi kaybetmeyin. Tüm bu yöntemlere devam ederek çok yakında çok daha temiz, parlak bir cildiniz olacak ve gerçekten farkı siz de görebileceksiniz.

Alınabilecek önlemler ve çözümler

Egzama gibi cilt problemlerine karşı tedbir almak istiyorsanız, kuru ve pürüzlü cildinize E vitamininin yağ formunu sürün. E vitaminini kuru ve tahriş olmuş cildinize sürerek etkisini siz de görün. Eğer cildinizde güçlü bir yanma hissederseniz kortizon kremi kullanın. E vitamini tıpkı ilaç gibi düzenli kullanılarak, birkaç ayda cildinizi çok daha iyi hissettirecek ve görünümünü önemli ölçüde düzeltecektir. Ne yaparsanız yapın ama egzamanızın üzerini çizmeyin, çünkü çok daha kötüleşmesine neden olacaktır.

Vitamin takviyesi kullanılırken uyarılar

Eğer yanık, ağır akne sorunları, kist ya da başka önemli cilt sorunları yaşıyorsanız ya da yaşadıysanız bir dermatoloğa görünmelisiniz. Dermatologlar vitamin diyetlerinin yanı sıra size reçeteli ilaçlar yazacaktır. Hafif ve orta derecede cilt sorunları yaşayan hastalar, bir dermatoloji uzmanına gözükmeden önce yaklaşık bir ay sadece vitamin takviyesini deneyebilirler. Cilt bozukluklarınızla ilgili her türlü soru için dermatoloğunuza danışın.

Etiketler:

Kategori: Cilt Bakımı, Genel, Vücut Bakımı

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.