Cilde iyi gelen besinler nelerdir

0
Sebze ve meyveler
Besinler

Cilt bakımının öncelikli koşulu tabii ki cildi korumak. Ancak cildimizi koruyamadığımız durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Bu nedenle de içten destek almamız gerekiyor. Yediğimiz yiyecekler cilt hasarlarını onarmada, cilde sağlıklı bir görünüm kazandırmada ve cildinizin gördüğü zararlı faktörlerin etkilerini azaltmada bize fayda sağlıyor.

Su

Cilt için en yararlı içecek doğal olarak sudur. Su ihtiyacı içine girerseniz bu aynı zamanda cildinizin de suya ihtiyacı olduğunu gösterir. İçtiğiniz su kadar yediğiniz yiyeceklerin de bol miktarda su içermesi önemlidir.

Protein

Protein hem cilt için bir ihtiyaçtır hem de hızlı saç uzatmada çok etkilidir. Yumurta, fasulye, süt, mercimek başta olmak üzere bir çok protein kaynağı doğanın bize sunduğu sağlık iksirleri arasında yer alır.

Antidoksidanlar

UVA, UVB gibi cildin hasarına yol açan faktörlerin olumsuz sonuçlarını antioksidanlar sayesinde silip atabilirsiniz. Bunun yanında antioksidanlar cildinizi koruyacak ve birçok cilt hastalığını önleyeceklerdir. Antioksidanlar en fazla turunçgillerde, kakaoda, yeşilçayda, yabanmersininde ve ıspanakta bulunur. Yeşil yapraklı neredeyse tüm sebzeler antioksidan içerirler.

Karbonhidrat

Karbonhidratlar vücudumuz ve cildimiz için birer ihtiyaçtır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise karbonhidrat içeren gıdaların işlenmemiş olmasıdır.

Polifenoller

Polifenoller özelikle dişler için etkili bir bakım malzemesidir. Diş çürüklerini önler ve bakterilere izin vermezler. Yeşil çayda, yaban mersininde ve siyah çayda polifenoller bol miktarda bulunur.

Omega 3

Omega 3 cilde nem kazandırır. Cildinizin doğal bir şekilde nemlenmesi için bol bol omega 3 içeren besinler tüketmelisiniz. Omega 3’ün bir diğer çığır açan etkisi ise toksinleri vücut dışına atmada vücuda büyük bir katkı sağlamalarıdır. Omega 3 deniz ürünlerinde bulunur. Ayrıca hint keneviri ve ceviz de omega 3 içerir.

Vitaminler

A Vitamini, B Vitamini, C Vitamini, D Vitamini ve E Vitamini cildimizin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu vitaminler hakkında bilgi almak ve hangi besinlerin bu vitaminleri içerdiğini öğrenmek için üstlerine tıklayabilirsiniz.

Selenyum

Selenyum bir mineraldir ve antioksidan üretimi sağlar. Peki selenyum nelerde var? Makarnadan selenyum alabilirsiniz. Balık ve hindide de selenyum bulunur. Tam bir selenyum deposu ise brezilya cevizidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.