Cildi güzelleştiren vitaminler

0
Cildi güzelleştiren vitaminler

Bütün bilimadamlarının ve güzellik uzmanlarının birleştiği ortak nokta sağlık ve cilt bakımı için vitaminlerin insan vücuduna çok gerekli olduğudur. Endüstri bugün vitaminleri dışarıdan kullanabilmeyi başarmış ve kremler, losyonlar ve maskeler gibi cilt bakımı ürünleri üretmiştir. Bunların hepsi bol miktarda vitamin ihtiva etmektedir. Kremler, endüstrinin sizin güzel görünmenize, güzelliğinizi uzun süre muhafaza etmenize yardımcı olan bir hediyesidir. Fakat uzun süre kapağı açık kalmış veya sıcakta durmuş olan kremlerin ve şampuanların vitaminlerinin etkisi kaybolmuştur. Bu şekilde olan kremleri cilt bakımı yaparken kullanmamanızı tavsiye ederiz. Önemli olan sizin ihtiyaç duyduğunuz vitaminlerin hangisi olduğunu bilmek ve bu vitaminlerin hangi krem ve yiyeceklerde olduğunu bilmektir. Şimdi size vitaminlerin cilt bakımı için özelliklerini ve hangi gıdalarda bulunduklarından söz edeceğiz.

1A vitamini

Bu vitamin hücrelerin oluşmasında faydalı olduğu gibi aynı zamanda cildin enfeksiyonlara karşı dayanıklılığını sağlar. Bu cilt bakımı için son derece etkili bir özelliktir. Eksikliğinde cildin kuruluğunu, dolayısıyla kırışıkların oluştuğunu göreceksiniz. Gece kremleri, maskeler, yağlar gibi cilt bakımı ürünleri bu vitaminleri ihtiva ederler. Fakat bazen bütün bunlar cilt bakımında yetersiz olabilir. O zaman ağızdan vitamin tabletleri almanız veya besinlerinize dikkat etmeniz gerekecektir. Bazen saçlarınızı en iyi şampuanla yıkadığınız halde bile parlak olmadığını veya sürekli tırnaklarınızın kırıldığını farkediyorsanız o taktirde ağızdan vitamin almanız şart demektir. A vitamininin bol bulunduğu gıdalar; ciğer, yumurta sarısı, balık, süt, tereyağı ve peynirdir. Ayrıca havucun, yeşil sebzelerin yapraklarında bulunan karoten maddesi de vücutta A vitaminine çevrildiğinden bunlar da vitamin kaynağı olarak kullanılabilir. Bundan başka A vitamini yağda çözüldüğü için yeşil salatayı veya rende havucu az miktarda zeytinyağı koyarak yemeyi tercih edin. Ağız yoluyla alınan vitamin kapsüllerinin yanısıra balık yağından da faydalanabilirsiniz. Cilt bakımı için A vitamini vazgeçilmezdir.

2B vitamini

Her B vitamini bir kompress halinde kremlerde kullanılmıştır. B vitamini cildin kan dolaşımını harekete geçirerek cilt bakımı yapar. Yağ kütlelerini düzenler. Yalnız yağlı ciltlere alerji yapabilir. O yüzden yağlı ciltlere göre olan kremleri ve şampuanları seçmeye dikkat edin. B vitamini sadece sığır etinde, bira mayasında, tahıl kabuklarında bulunmakla kalmaz. Ayrıca lahana, soğan, yumurta, fındık, beyaz peynir ve sütte de bol miktarda bulunur. Suda pişecek olanlara az su koymayı ihmal etmeyin çünkü çok su konulduğu taktirde vitaminler su ile birlikte gidecektir. Ayrıca sebze sularını da vitaminlerin zenginliği bakımından tüketebilirsiniz.

3D vitamini

D vitamini aynı zamanda güneş vitamini diye adlandırılabilir. Güneş ışınları sayesinde cilt beslenir ve bakımlı, güzel bir hal alır. D vitamini cildin bir ihtiyacıdır ve doğanın bize sunduğu cilt bakımı hediyesidir. Fakat fazla güneşin faydasının yanısıra kötü etkileri de olabilir. Yani cilt kurur. Yorgun bir hal alır. Bu taktirde gece kremlerinden, sütlerden, vücut yağlarından faydalanabilirsiniz. Eğer D vitamini ihtiva eden bu kremleri kullanmıyorsanız o zaman besinlerden faydalanın. D vitamini balık, ciğer, yumurta sarısı, tereyağ ve yeşil sebzelerde bulunur. D vitamini de A vitamini gibi yağda çözüldüğü için sebzelerinizi az miktarda da olsa yağ katarak yapın.

4E Vitamini

Eksikliğinde kan dolaşımı bozukluğu, dolayısıyla yorgun bir cilt oluşur. Cildin gerginliği için E vitamini ihtiva eden gece kremlerini, maskeleri ile cilt bakımı yaparak giderebilirsiniz. E vitamini besin olarak da yeşil yapraklı bitkilerde ve bitki yağlarında bol miktarda bulabilirsiniz.

5F vitamini

Uçucu özellikteki yağ asitlerinden ibaret bir maddedir. Bazı cilt hastalıklarında faydalı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.