Cildin yağlı görünmesini engellemek elinizde

0

yağlı ciltÇoğunlukla yağlı ve karma ciltlerde oluşan parlama yağ bezlerinin cildi koruma amaçlı fazla yağ salgılaması nedeniyle oluşan bir durumdur. Ciltte bazı bölgelerdeki alanların daha fazla parladığı görülebilir bu cildinizin yapısı ile alakalıdır. Eğer T bölgenizdeki yağ bezleriniz daha aktif çalışıyorsa parlama daha ziyade T bölgesinde görülecektir. Günün faklı dilimlerinde ya da sadece bazı günlerde daha fazla parlama görülebilir. Bunun nedeni cildinizin salgıladığı yağın hormonel farklılıklarla değişim göstermesidir. Parlama ergenlik döneminde başlar ve menopoz sürecinde sona erer.

Parlayan ciltler aslında yağ salgısı nedeniyle kırışıklık oluşumuna karşı doğal bir koruma vardır. Cildiniz kolay kurumayacağız için kırışıklık oluşumu çok ileri yaşlarda görülecektir. Cildinizin parlaklığını azaltmanız yağ dengesini optimize ederek çözümlenir. Bu nedenle cildinizi su bazlı bir nemlendirici ile sık sık nemlendirmeniz parlama sorununuza anlık çözüm sağlayacaktır.

Parlama sorununuza kesin çözüm sunmak için cilt metabolizmasını dengelemeye yönelik ürünler kullanmalısınız. Özellikle cildinizi aşındırarak yağ tabakasını yok edecek ürünlerden kaçınmanız gerekir aksi takdirde cildiniz yıpranma nedeniyle daha fazla yağ üretmeye başlayacaktır. Arındırıcı ve nemlendirici su bazlı maskeleri kullanmanız parlamayı düzenli kullanımla azaltarak yok eder.

Eğer parlama sorununuz bölgesel ise cildiniz karma olabilir. Bu durumda cildinizin her bölgesine ayrı bakım uygulamanız gerekir. Yağlı bölgeler için yağ oranınız azaltan ürünler kullanırken kuru bölgeler içinde nemlendirmeye ve yağ oranını arttırmaya yönelik ürünler kullanmalısınız.

Ayrıca cildin yağlı görünmesini engellemek için kullanacağınız ürünlerin agresif nitelikte olmamasına dikkat etmelisiniz. Cilde zarar veren ürünler cilt tabakasını zedeleyecek ve zedelenen cilt kendini korumak için daha fazla yağ üretecektir. Bu nedenle su bazlı nemlendiricileri , jel temizleyicileri ve süt kıvamındaki kremleri tercih etmeniz cildinizin uzun vadede parlama sorunundan kurtulmasına yardımcı olur.

Aldığınız gıdalar doğrudan cildinizin ürettiği yağ oranına etki etmese dahi çok yağlı besinlerden kaçınmanız cildinizin peynir gibi bir görünüm almasını engeller. Bu nedenle dengeli beslenmeye önem vermenizi öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.