Çilek maskesinin faydaları

| 2013/02/14 | 0 Comments

 

Çilek

Çilek

Romalılar çileği tıbbi tedaviler için kullanırken eski Mısırlılar sivilce tedavisinde ve cilt bakımında çileği kullanırdı. Çilek içeriğindeki yüksek miktardaki alfa-hidroksi asitler sayesinde cildin genç kalmasını destekler. Doğal cilt yenilenmesinin hızını arttırır. Ölü cilt hücrelerinden cildi arındırır. Çilek genellikle sivilce tedavisinde kullanılan ürünlerde bol miktarda bulunan salisilik asit bakımından zengindir. Salisilik asit cilt yağlanmasına ve sivilce oluşumuna neden olan ciltteki serbest radikallerle savaşır. Gözeneklerin içine derinlemesine nüfuz eder.

Çilek aynı zamanda UV ışınlarına karşı cildi korumaya yardımcı olan ellagic asit içerir. UV ışınlarına aşırı maruz kalma da, yaşlanma sürecini hızlandırabilir ve kollajen üretiminde azalmaya yol açar.

Çilek kolajen yapımında önemli bir rol oynar C vitamini bakımından zengindir. Kolajen cildin yapısını korumaya yardımcı olurken kırışıklıkları azaltır ve ince çizgileri önler.

Çileğin cilde faydalarının arasında ciltteki pigmentasyon sorununun önüne geçmesi de vardır. Cildi pürüzsüzleştirir ve esnekliğini arttırır.

Yüksek doğal asit içeriği nedeniyle tahriş olmuş veya güneş yanığı olan cilt üzerinde çilek maskesi kullanmayın. Beklemiş çilek maskeleri kullanmamalısınız. Çilek maskesini yapıp hemen uygulamanız gerekir. Çilek 24 saat içinde küflenmeye başlar. Bu nedenle yüzünüze zarar verebilirsiniz.

Hızlı ve Kolay Çilekli peeling

Büyük bir organik çileği ikiye kesin ve tüm yüzünüzde ovalayın. Bir kaç dakika yüzünüzde bekletin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Anında daha yumuşak, pürüzsüz bir cilt elde edersiniz.

Çilek maskesi tarifi

kasede çilekler

çilekli maske

  • 4 tane olgun organik çilek
  • 1 yemek kaşığı süt veya yoğurt
  • 1 yemek kaşığı bal

Çatal yardımıyla çilekleri ezin. Çilekler mümkün olduğu kadar pürüzsüz olmalıdır. Üzerine 1 yemek kaşığı süt ya da yoğurt ekleyin. Maske için akışkanlığının daha az olması nedeniyle yoğurt daha iyi olacaktır. Malzemelerin üzerine 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Yüz ve boyun bölgeniz uygulama öncesinde temizlenmiş olmalıdır. Yüzünüzü ve boynunuzu yıkayın. Çilek maskesini yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15 ila 20 dakika kadar bekletin. Ilık su ile yüzünüzü yıkayın.

Etiketler: , ,

Kategori: Bitkisel bakım, Bitkisel yüz maskeleri, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.