Çiller hakkında gerçekler

0
Çil
Çiller

Çiller, genellikle bir toplu iğne başından daha küçüktür ve kahverengi renktedir. Çiller herhangi bir sağlık riski teşkil etmez ve vücuda herhangi bir zarar veremez. Aslında çiller sadece cildinizin zararlı ışınlara karşı kendini koruma yöntemi sayesinde oluşurlar.

Çil Önleme

Çillerin çıkmasını önlemek için en iyi yol, güneşe maruz kalmayı azaltmak. Eğer güneş altında kalacaksanız kesinlikle güneş koruyucu krem kullanmalısınız. Güneşe maruz kalmanın azaltılması ayrıca varolan çillerin azalmasına da yardımcı olacaktır. Bronzlaşmaya çalışmak çilleri kötü hale getirecektir. Bunun yanında solaryum da çiller için kötü etkiye sahiptir. Bazı durumlarda ise güneşe çıkmasanız bile çiller kaçınılmazdır.

Çil Giderme

Başarılı bir şekilde çilleri yok etmenin tek yolu lazer tedavisidir. Çil yok etme ameliyatı bir tür kriyoterapi denilen ve çilleri dondurmak ve silmek için sıvı azot kullanarak uygulanan bir yöntemdir. Kimyasal peeling çillerin daha az belirgin hale gelmesi için bir diğer seçenektir. Lazer cerrahisi en etkili tedavi seçeneğidir ve genellikle tatmin edici sonuçlar verir.

Hususlar

Bazen çiller kış aylarında tamamen kaybolup, yaz aylarında geri döner. Buna ek olarak, çiller genellikle insanlar yaşlandıkça daha hafif ve daha az belirgin hale gelir. Kimyasal cilt açıcılardan uzak durun. Kimyasal cilt açıcılar cildinize zarar verir. Bunu yapmak etkili değildir ve genellikle cilt tahrişine yol açar.

Çil Tipleri

Çiller iki ana tiptedir. Basit çiller ve güneş yanığı çilleri vardır. Basit çiller genellikle çok küçük, yuvarlak, kahverengi ve bir iğne başı büyüklüğünde vardır. Güneş yanığı çilleri ise genellikle daha koyu kenarları kıvrılmış ve bir kalem silgi boyutundan daha büyük olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.