Çillerden kurtulma yöntemleri nelerdir?

0
Çilli kadın
Çillerden kurtulma yöntemleri

Tıbben hiperpigmentasyon olarak adlandırılan çiller kadın erkek fark etmeksizin her yaşta insanda çıkabilmektedir. Siyah noktalar Hiperpigmentasyonun fazla melanin salgılaması ile cildin doğal kahverengi renk pigmentlerinin, derinin belirli bir alanında kümelenmesinin sonucu olarak ortaya çıkan bir sorundur. Genetik kalıtım, güneş ışığına aşırı maruz kalma ve hormon değişiklikleri Hiperpigmentasyona neden olmaktadır. Siyak noktalardan kurtulmak için kozmetik kremler kullanabilir veya cerrahi müdahaleler seçebilirsiniz. Ancak daha ucuz ve kolay olan doğal yöntemler bu sorunlarınızdan kurtulmak için en ideal çözümdür.

Çillerden kurtulmak için malzemeler

  • Kireç
  • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu
  • Pamuk topları
  • Patates

Çillerden kurtulmak için bitkisel yöntemler

Çillerden kurtulmak için zerdeçal tozu

1

Bir kabın içerisine yarım limon suyunu sıkın ve 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ile karıştırın. Karışımın hafif akışkan olması için bir miktar kireç suyu katarak macun şeklini alıncaya kadar karıştırın. Homojen karışım olabilmesi için 3 – 4 dakika karıştırmanız gerekecektir. Kireç suyu ve limon suyu çillerin görünümünü azaltacak ve cildinizin beyazlanmasını sağlayacaktır.

2

Bir pamuk ile çillerinize karışımı uygulayın. Cildinizi tahriş etmesi riskine karşı bu karışımı çillerin dışına fazla taşırmayın.

3

Karışım cildinizde kuruduktan sonra 15 – 20 dakika bekleyin ve daha sonra yüzünüzü soğuk su ile iyice durulayın.

4

İyi bir sonuç alabilmek için bu karışımı 3 – 4 hafta boyunca günde 1 kez deneyin.

Çillerden kurtulmak için patates

5

Patatesleri ince ince dilimleyin. Patates çillerin rengini açacaktır. Ölü cilt hücrelerinin dökülmesini sağlayacaktır. Böylece taze cilt hücrelerinin gelişimi hızlanacaktır. Patateste cildin canlı görünmesini sağlayan fosfor, potasyum, kükürt ve klor gibi maddeler bulunmaktadır. Kalan patates dilimlerini tekrar uygulamak için kapalı bir kap içinde buzdolabınızda 3 gün boyunca saklayabilirsiniz.

6

Patates dilimlerini çillerinizin üzerinde 3 – 5 dakika boyunca ovarak gezdirebilirsiniz.

7

Patatesleri çillerinizin üzerinde 20 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile bölgeyi durulayın.

8

Bu yöntemle iyi sonuçlar alabilmek için 15 – 20 gün boyunca günde 2 kez bu işlemleri yapmalısınız.

İpuçları

  • Hemen sonuç alamayabilirsiniz. Sakın endişe etmeyin ve sabırla düzenli olarak uygulayın.
  • Risk almamak için cilt üzerinde uygulayacağınız bu doğal yöntemleri uygulamadan önce doktorunuzla görüşebilirsiniz.
  • Günde 1 defadan fazla kireç suyu ve zerdeçal tozu ile yapılan karışımı cildinizde kullanmayın, bu cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.
  • Eğer bu uygulamalarda yer alan malzemelerden herhangi birine alerjiniz varsa o malzemenin yer aldığı karışımı cildinizde uygulamayın. Uygulamalarda alerjik reaksiyonlar oluşursa hemen doktorunuza başvurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.