Cilt bakım ürünleri nasıl seçilmelidir

0
cilt bakımı ürünleri
cilt bakım ürünleri

 

Cildimiz 20’li yaşlardan itibaren bakım ister. Cilt bakımımıza özen göstererek, uzun yıllar boyu genç bir cilde sahip olmak mümkündür. El kremleri, yüz kremleri ve cilt bakım kremlerinin yanında; vücut peelingi gibi uygulamalarla cildimizi daha parlak, gergin ve diri tutmaya çalışıyoruz. Cildinize düzenli olarak bakım yapsanız da doğru ürünü kullanmadığınızda, sonuçları pek iç açıcı olmayacaktır. Peki cilt bakım ürünleri aldığınızda nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Paraben içermemeli

İyi bir cilt bakım ürünü paraben içermemelidir. Paraben, kanserojen etkisi kanıtlanmış bir maddedir ve ciltle teması, ilerleyen dönemlerde kansere yakalanma riskini arttıracaktır. Paraben, cilt bakımı ürününün raf ömrünü uzatma amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle uzun süreli kullanım sunan ürünleri özellikle sorgulamalısınız. Bazı kesimler parabenin aslında zararsız bir madde olduğunu iddia etse de, parabenin zararlarına yönelik bilgilendirme çalışmaları ve kullanımına karşı kısıtlamalar çeşitli devletler tarafından desteklenmektedir. Bu nedenle herhangi bir krem, losyon veya cilt bakımı ürünü alacağınızda kesinlikle içeriğini okumalısınız. İçeriğinde bazen metil paraben, etil paraben şeklinde yazılar görebilirsiniz. Bu tip içeriğe sahip olan ürünleri almamanız gerekir.

Son kullanma tarihi

Her cilt bakımı ürününde genel bir son kullanma tarihi yer almaktadır. Bunun yanında kutunun üzerinde 12m, 6m gibi ibareler bulunur. Bu ibareler ürünün açıldıktan sonra ne kadar zaman dayanacağını göstermektedir. Genellikle 6 ay ve 1 yıl yani 12 ay arasında değişir.

Tüpte bulunan ürünleri tercih edin

Kapaklı ürünler açıldığında içerisindeki maddeler havayla karışırlar. Bu da ürünün etkisini azaltır. Ancak, siz tüplü bir ürün seçtiğinizde kullanırken, içindeki maddelerin havayla teması minimuma iner. Böylece ürün özelliğini kaybetmemiş olur. Ayrıca kavanozdaki ürünleri parmaklarımızla aldığımızda içeriye mikrop bulaştırabiliriz. Kapağı kapasak bile mikroplar üremeye devam eder. Dolayısı ile alacağınız cilt bakım ürünleri tüp şeklinde olmalıdır.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.