Cilt bakımı evde nasıl yapılır nelere dikkat edilir

3
Genel Cilt bakımı
Cilt bakımı nasıl yapılır

Cilt bakımını açıklamak aslında biraz karmaşık. Cilt bakımı, cilt tiplerine göre değişiklik gösteriyor. Bu makalemizde genel olarak cilt bakımı rutini hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Rutin cilt bakımı başlığımızla genel olarak bilgi sahibi olduktan sonra, aşağıdaki başlıklardan kendi cilt tipinizi bularak, uygun cilt bakımı hakkında bilgi alabilirsiniz. Bütün bu bilgilere ilaveten yaşlara göre cilt bakımına da göz atmalısınız.

Genel cilt bakımı nasıl yapılır

 

Cilt tipi belirleme

Cilt tipinizi bilin. Bir cilt bakımı rutini geliştirmek, yağlı, karma, kuru ve hatta hassas ciltlere göre değişiklik göstermektedir. Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız buradan cilt tipinizi belirlemeniz gerekir.

Cilt temizliği

Cilt temizliği nasıl yapılır
Cilt temizliği

 

Cildinizi her gün temizleyin. Kendi cilt tipinize uygun olan bir cilt temizleyicisini seçmek yeterli olmayacaktır. Ayrıca size iyi geleni bulmak için birkaç temizleyici kullanmanız gerekebilir. Bunun yanında sıvı yüz temizleyiciler çok daha iyi sonuç vermektedirler. Yüz sabunları her ne kadar yüz için tasarlanmış olsa da bazı kişilerin ciltlerini kuruturlar. Bu nedenle genel olarak sıvı yüz temizleyicileri kullanmak daha uygun olacaktır.

 

Peeling

Peeling gözenek tıkanmaları, kuru cilt ve sivilce tedavisi için bire birdir. Peeling ürünleri küçük minik parçacıklar içerir. Bu parçacıklar, ölü deriyi kaldırmaya yardımcı olurlar. Bitkisel bakım kategorimizden, ev yapımı peeling uygulamalarına göz atabilirsiniz.

Tonik kullanmak zorunluluk değildir

Tonikler, canlandırıcı, gözenek sıkılaştırıcı, cilt parlatıcı etkilere sahiptir. Toniklerin birçok işe yarar özelliği bulunabilir. Asıl önemli olan, sizin bu özelliklere ne kadar ihtiyacınızın olup olmadığıdır. Tonik kullanmak zorunluluk değildir ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda gereklidir.

Cildinizi nemlendirin

Nemlendirmek, nemlendirmek, nemlendirmek… Cilt bakımı deyince, her zaman nemlendiricilerden bahsedilir. Bu aslında size cilt bakımı için, nemlendirmenin ne kadar önemli olduğu konusunda fikir verebilir. Cilt tipiniz ne olursa olsun, cildinizin neme ihtiyacı vardır. Yağlı ciltler sahipleri bile, yağsız bir nemlendirici ile ciltlerini nemlendirmelidir. Sadece yüzünüz değil, vücudunuz da nemli olmalıdır. Cildiniz bu adımı tamamlamak için gereken süre sıklığını size gösterecektir.  Sıkı vekuru gibiyse, biraz nemlenmeye ihtiyacı var demektir. Nemlendirme dozunda olmalıdır. Aksi halde cildinizi nemlendireyim derken kurumasına neden olabilirsiniz.

Cildinizi güneşten koruyun

Güneş koruyucu uygulayın. Bunu sadece güneş kremiyle yapmanıza gerek yok. UV koruması içeren günlük nemlendirici seçin..  Yalnız UV korumalı nemlendiriciler 7/24 kullanılmak üzere tasarlanmıştır değildir. Geceleri bu nemlendiriciyi kullanamayacağınızı unutmayın.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

 

Yağlı cilt bakımı
Yağlı cilt bakımı nasıl yapılır

Yağlı bir cilt tipine mi sahipsiniz? İyi haber yağlı cilt tipi ince çizgilerin ve kırışıklıkların genellikle daha yavaş çıkmasını sağlar. Olumsuz yönleri ise sivilceler, siyah noktalar ve geniş gözeneklerdir. Aşağıdaki adımları izleyerek yağlı cilt tipinin olumsuz etkilerini en aza indirebilirsiniz. Yağlı cilt bakımı nasıl yapılır, öğrenelim.


1

Yağlı ciltler, normal sabun kullanarak cilt temizliği yapabilirler. Uzmanlar yüzünüzü iyi bir eski sabun ve su ile günde iki veya üç kez temizlemenizi öneriyor. Gün boyunca yüz yıkamaya imkanınız olmasa bile cilt bakımınız için en azından günde bir kez yüzünüzü sabunla iyice yıkamalısınız.

2

Dermatologlar ve estetisyenler genellikle hangi sabun veya cilt temizleyicisini kullanmanız gerektiği konusunda fikir ayrılığına düşerler. Ancak hepsinin birleştiği tek nokta şudur ki eğer bir cilt bakımı ürünü cildinize iyi geliyorsa onu sürekli olarak kullanmaya devam etmelisiniz.  

3

Banyo yaparken çok sıcak veya soğuk su yerine ılık suyla yıkanmalısınız. Soğuk su cildinizi keçeleşmiş bir hale sokarken sıcak su, ihtiyaç duyulan nemi cildinizden alıp götürecektir. Bu nedenle ılık suyla duş almanız gerekir.

4

Sadece non-komedojenik nemlendiriciler ve güneş koruyucular kullanın. Bu tarz ürünler gözenekleri tıkamayacaktır.

5

Yağ bezleri üretimi azaltmak ve bunların boyutunu küçültmek için retinoidler olarak adlandırılan ilaçları kullanabilirsiniz. Bunun için bir dermatologla görüşün.

 

Kuru cilt bakımı nasıl yapılır

Kuru cilt bakımı
Kuru cilt bakımı nasıl yapılır


Sadece şanslı bir azınlık normal bir cilde sahiptir. Geriye kuru, yağlı ya da karma cilde sahip bir çoğunluk kalır. Kuru cilt tipine sahipseniz kuru cilt bakımı için adımları izleyebilirsiniz.

1

Genel cilt bakımı temellerini hatırlayın. Cildinizi iyice nemli tutmak için her gün en az sekiz bardak su için. Meyve ve sebze açısından zengin, yüksek kaliteli bir beslenme düzeni oluşturun. Cildinizi güneşten uzak tutun.

2

Kuru ciltler için formüle edilmiş yumuşak bir temizleyici ile en fazla günde iki kez yüzünüzü yıkayın. Cildinizi daha sık yıkamak, cildinizi kurutabilir.

3

Banyo yaparken ılık su kullanın ve sıcak sudan kaçının. Banyo süreniz uzun olmasın. Yaz aylarında bile olsanız, günde bir defadan fazla duş almayın. Yalnızca ihtiyaç duyduğunuz yerlerde sabun kullanın. (Koltukaltı, kasık bölgesi gibi) Banyo suyunuza bir çay kaşığı damla zeytinyağı veya lavanta yağı ekleyin.Yıkadıktan sonra cildinizi kurulayın. Kendi kendine kurumasını beklemeyin. Havluyla sert kurulanmayın. Cildiniz hala nemli iken nemlendirici uygulayın.

4

Kuru cilt sahibi iseniz, cilt bakımı için kullandığınız nemlendiricinin içeriğini kontrol edin. Vazelin, lanolin, gliserin, alfa hidroksi asitler, laktik asit gibi maddeler içeren nemlendiricileri tercih edin. Seçim yapmak için karşınıza yüzlerce ürün çıkacaktır. Bir dermatolog veya diğer cilt bakımı uzmanı özel ihtiyaçlarınız konusunda size yardımcı olabilir, ancak deneme yanılma yöntemi muhtemelen sizin için doğru ürünü bulma konusunda en iyi yol olacaktır.

5

Evinizde veya iş yerinizde nem seviyesini dengeleyin. Örneğin radyatörlerin üzerinde bir bardak su koyabilirsiniz. Çok fazla sıcakta durmaktan kaçının.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır

Karma cilt bakımı
Karma cilt bakımı nasıl yapılır


Karma ciltler bir kadının en kötü düşmanı olabilir. Kuru bölgelerin nemlendirilmesi ertelenemez ve yağlı bölgelerde yağlı cilt tipinin yaşadığı sorunlar görülebilir. Karma cilt, cilt bakımı en zor olan cilt tipidir.

1

Yağlı veya kuru cilt için üretilen cilt temizleyicilerini kullanmaktan kaçının. Sütlü bir temizleyici kullanın. Sabahları ve akşamları birer kez olmak üzere, günde iki kez cildinizi temizleyin.

2

Siyah nokta problemi yaşıyorsanız, siyah nokta bantları kullanabilirsiniz.

3

Karma cilt bakımında temizlik ve peeling sonrası tüm yüzünüze bir nemlendirici tonik uygulayın. Bir pamuk üzerine küçük bir miktar koyun ve tüm yüzünüze sürün. Nemlendirici uygulamadan önce toniğin kurumasını bekleyin. Karma ciltlerin nemlendirilmesi, cilt bakımı için çok önemlidir.

4

Günlük cilt nemlendirme. Günde iki kez cildinizin kuru bölümlerini nemlendirin. Sabahları karma ciltler için çok amaçlı bir nemlendirici kullanın. Geceleri kuru alanlara uygulamak için iyi bir yüz kremi uygulayın. Yağlı bölgeleriniz içinse hafif bir nemlendirici kullanın.

5

Daima göz çevresindeki hassas alanı nemlendirmek için bir göz kremi kullanın. Ağır kremler ya da göz çevresinde çok amaçlı nemlendiriciler kullanmayın. Onlar tıkanmış gözeneklere neden olur ve hassas cilde zarar verirler.

Hassas cilt bakımı nasıl yapılır

 

Hassas cilt bakımı
Hassas cilt bakımı nasıl yapılır

Hassas cilt bakımı çok önemlidir çünkü nüfusun büyük bir kısmının cildi hassastır. Hassas cilt belirtileri içinde bazı ev ürünlerinin cildi tahriş etmesi, makyaj ve sabunun cildi kurutması bulunuyor. Hassas cilt bakımı için aşağıdaki adımları izleyin.

1

Parfüm ve sabun içermeyen bir yüz temizleyicisi ile yüzünüzü temizleyin. Özellikle hassas ciltler için üretilmiş olan veya sivilce sorunu için üretilmiş olan yüz temizleyicilerini kullanın.

2

Ağır bir nemlendirici gözeneklerinizi tıkayabilir. Hafif ve parfüm içermeyen bir nemlendirici kullanarak cildinizi nemlendirin.

3

Anti bakteriyel sabunlar, cildinizin kurumasına neden olur. Bu nedenle vücudunuz için yumuşak bir sabun kullanın.

 

Güneş kremi
Güneş koruyucu

 

4

Güneşte 15 dakikadan fazla kalmayın ve en az 15 koruma faktörlü bir kremle dışarı çıkın. Kremin yenilenme süresine göz atın ve gerektiği süre dahilinde cildinize tekrar sürün. Yüzünü korumak için geniş kenarlı şapka giyin.

 

 

 

5

Cildinizin tahriş olmasına neden olacak kalın ve sert yapılı kumaşlar yerine pamuklu yumuşak kumaşlardan oluşan kıyafetler giyin. Giysilerinizi parfüm içermeyen bir deterjanla yıkayın.

3 YORUMLAR

  1. Böyle güzel bir site hazırladıgınız için teşekkürler. Benim aşırı kilolaırm var, yıllardır vermeye çalışıyorum ama bir türlü olmuyor. Aşırı kilolarım yüzünden cildimde bir yaglanma oluşuyor bunu nasıl giderebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.