Cilt bakımı için bitkisel alternatifler

0
Sağlıklı cilt
Cilt bakımı için

Bir çok kozmetik ürününde yer alan Hindistan cevizi yağını makyaj temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz. Nem dengenizi bozmadan gözeneklerinizi temizleyen Hindistan cevizi yağını pahalı kozmetik ürünleri yerine tercih edebilirsiniz.

Kakao yağı ise herkesçe bilinen bronzlaştırma özelliğinin yanı sıra besleyici bir özelliğe sahiptir. Cildinizin ihtiyaç duyduğu nem ve vitaminleri sağlayacaktır. Ayrıca kızaran cildinizi yatıştıracak ve cildinizde mükemmel bir koku bırakacaktır. Bu nedenle banyodan sonra kakao yağı ile hafifi bir masaj yapmanız cilt bakımınız için önemli bir dokunuş olacak.

Cildinizin en büyük düşmanlarından biri güneşin zararlı ışınlarıdır. Zerdeçal doğal bir blokaj etkisi sağlayarak güneşin zararlı ışınlarının cilde nüfuz etmesini engelleyecektir. Hindistan’da cilt kanseri vakalarının çok az görülmesinin en büyük etkeninin zerdeçal kullanımı olduğu bilinmektedir. Ayrıca zerdeçal cilt lekelerini pigmentasyon sorunlarını hafifletir ve cansız görünen ciltleri canlandırma özelliğine sahiptir.

Yağlı bir cilde sahipseniz ve sık sık sivilce sorunu yaşıyorsanız taze limon suyu ile cildinize yapacağınız bakım bu sorununuzu çözecektir. Cildinizin yağ dengesini yapılandıran limon suyu en doğal cilt bakımı ürünlerindendir.

Hem sabun hem tıraş kremi olarak kullanılabilen bir diğer ürünse zeytinyağıdır. Cildinize yapışan kirlerden sizi arındıracak olan zeytinyağı ayrıca cildinizi yumuşatıp nemlendirecektir. Zeytinyağı ile yapacağınız bakım sonrasında ayrıca bir krem kullanımına gerek duymayacaksınız.

Siyah Çay poşetlerini atmayın. Uykusuzluktan kızaran gözleriniz için siyah çay poşetleri ile yapacağınız bakım size çözüm sunar. Buzdolabında soğuttuğunuz çay poşetlerini tekrar kaynar suda ıslatın ve ılındıktan sonra gözlerinizin üzerine koyarak 10 dakika bekleyin. Gözleriniz çok daha taze ve genç görünecektir.

Cildiniz için yapacağınız bir diğer uygulama ise elma sirkesi banyosudur. Cilt döküntülerinizi onaran elma sirkesini iki bardak su ile karıştırıp temizleyici tonik olarak kullanabilirsiniz. Kokusundan rahatsız olmamak için bir iki damla kakao yağını karışıma eklemeniz yeterli olur.

Mutfağınızın size sunduğu doğal güzelliğin keyfini çıkarın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.