Cilt bakımı için buhar banyosu

0

buhar banyosuCildin tıkanık olan gözeneklerini açmaya yarayan cilt buhar banyosu, cilt güzelliği adına uygulanabilecek en iyi yöntemlerden birisidir. Kış ayları süresinceortaya çıkan sivilce, kızarıklıklar ve siyah noktaları bertaraf edebilmek için ise temiz ve nefes alan bir cilt yapısı gerekmektedir.

Temiz tutmaya özen gösterdiğiniz cildinize, buhar banyosu uygulayarak kusursuz bir cilt için doğru uygulamalardan biri yapılmış olur. Peki, buhar banyosu nasıl yapılır?

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı için gerçekleştirilen cilt buhar banyosukapsamında bir takım bitkiler kullanılmaktadır. İyi bir buhar banyosu için gereken bitkiler ise şu şekilde yer almaktadır;

  • Rezene
  • Okaliptüs
  • Karakafes
  • Kekik
  • Sığır kuyruğu otu

Bu otların buhar banyosu sırasında cilde çok yararlı olduğu uzmanlar tarafından savunulmaktadır. Buhar banyosu için kullanılacak olan bitkilerin hazırlanış biçimleri de çok önemlidir.

Öncelikle, uygun bitkiler arasından seçilen bir bitkiyi,standart bir orta boy tencere içine koyun. Ardından, tam olarak 5 dakika süresince tencereye doldurduğunuz su ile birlikte bu bitkiyi kaynatın.

Elde edilen bir tencere kaynamış bitki suyuna, doğal içerikli yağlardan da ilave etmeniz mümkün. Eğer tercih edilirse, 2 ya da 3 damla kadar bu yağlardan kaynamış suya damlatabilirsiniz.

Saçlarınızın sizi rahatsız etmemesi ve cildinizi rahat bırakması için saçlarınızı bir bant ya da toka yardımı ile toplayın.

Cilt bakımı adına oldukça önemli olan buhar banyosu, bu şekilde kullanıma hazır olmaktadır. Kafanızı tencereden yaklaşık iki karışlık mesafede ya da takribi 30 santimetre kadarlık bir uzaklıkta tutun. Bu pozisyona geldiğinizde, yoğun buharı hissetmeye başlayacağınız için, gözlerinizin rahatsız olmaması adına gözlerinizi kapatın. Derin nefesler alarak buhar banyosunun etkisini hissedin.

Buharın oldukça sıcak olması nedeni ile tencere ile yüz mesafenizi mutlaka koruyun. Cildin zarar görmemesi adına bu mesafe çok önemlidir.

Söz konusu buhar uygulaması yaklaşık 10 dakika kadar uygulanırsa etkili bir sonuç verecektir. Uygulama sonrasında ise cilt alkolsüz bir tonik ile silinmelidir.Hemen akabinde ise cilde nemlendirici uygulanır.

Buhar Banyosunun Genel Faydaları

Buhar banyosu, özellikle mat, donuk, susuz, yağlı ve sivilceli ciltlerde etkili olmaktadır. Buhar banyosunun İçine ilave edilen yağların buhar ile beraber doğrudan cilde etki etmesi de cilt bakımı açısından oldukça işlevseldir.

Buhar banyosu, dolaşım sistemi adına da oldukça etkilidir. Kan dolaşımını hızlandıran ve vücuda dinamim katan buhar banyosu, siyah noktaların oluşumunun da önüne geçmektedir.

Diğer taraftan bu uygulama, ciltte kalan çeşitli makyaj izlerini de deriden söküp atmaktadır. Tüm bunların gerçekleşmesi sırasında yüz kasları da gevşemiş olmaktadır.

Buhar banyosu ile ilgili söylenebilecek en önemli noktalardan biri de, toksin atılmasına yardımcı olan bu uygulamanın cildin alt tabakalarında oluşmuş olan yağları da yok ettiği ile ilgilidir.

Buhar Banyosunda Cilt Tiplerine Göre Yağ Kullanımı

Kuru Ciltler İçin Yağ Kullanımı: Buhar banyosu içine 2 – 3 damla kadar menekşe yağı ve 1 – 2 damla kadar limon yağı eklenebilir. Bu sayede kuru cilt canlanacaktır.

Karma ve Normal Ciltler İçin Yağ Kullanımı: Buhar banyosu içine 2 – 3 damla kadar sardunya yağı ve 1 – 2 damla kadar mimoza eklenebilir. Böylece cildin nemlenmesi de sağlanacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Yağ Kullanımı: Buhar banyosu içine 1 – 2 damla kadar bergamot yağı ve 2 – 3 damla kadar ardıç yağı eklenebilir.

Burada önemli bir bilgi de vermek gerekiyor. Cilt lekelerinin giderilmesinde bergamot yağı ve ardıç yağı oldukça etkili olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.