Cilt bakımı için kivi nasıl kullanılır?

0
kivi
kivi

Kivi yumurta şeklinde olan ve oldukça lezzetli tropik bir meyvedir. Artık ülkemizde de yetiştirilebilen kivi güzellik cilt bakımında sıklıkla kullanılmaktadır. Nemlendirici özelliği nedeniyle kivi, yüz maskelerinin vazgeçilmezidir. Kivinin bir diğer özelliği de tüm cilt tipleri için uygun bir yüz maskesi malzemesi olmasıdır. Özellikle kuru cilt tipine sahipseniz, kivili yüz maskesi sizin için çok uygundur. Kuru ciltler kırışıklığa çok müsait olduğundan, sürekli neme ihtiyaç duyarlar. Cildinizin ihtiyacı olan nemi, kividen rahatlıkla alabilirsiniz.

Kivili yüz maskesi

Kivinin kabuklarını soyunuz. İncecik soyduğunuz kivilerinizi mutfak robotu ile püre haline getirin. Kivilerin içerisine yine mutfak robotuyla püre haline getirdiğiniz 4-5 adet çilek ve 1 adet salatalık ekleyin. Eğer hazırladığınız kivili yüz maskesi çok akışkan olursa, üzerine bir miktar yulaf ezmesi ekleyerek yüze sürülebilir hale getirebilirsiniz. Kivili yüz maskenizi yüzünüze ve boynunuza bir iki dakika masaj yaparak uygulayın. Ardından 10 dakika kadar yüzünüzde bırakın ve yüzünüzü yıkayın.

Kivi ile yüz nemlendirme

1 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı kivi püresini karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve 10 dakika kadar bekletin. Ardından yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Uygulayacağınız bu maske sayesinde cildiniz derinlemesine nemlenecektir. Yazının başında da belirttiğim gibi kuru ciltlerin neme fazlasıyla ihtiyacı vardır. Kuru bir cilde sahipseniz bu maskeyi sık sık uygulayabilirsiniz.

Kivi ile ayak bakımı

Ayak bakımı sayesinde ayaklarınızdaki topuk çatlağı, döküntü gibi can sıkıcı durumları engelleyebilir, aynı zamanda ayaklarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için deniz tuzu ve bir miktar kivi yeterli olacaktır. Öncelikle 1/3 bardak kadar deniz tuzu ile birkaç damla favorilerinizden biri olan esansiyel yağı birleştirin. 3 yemek kaşığı kadar kivi püresini karışıma ekleyin. Tüm bu karışımı ayaklarınızı koyabileceğiniz büyüklükte bir plastik kaba aktarın. Üzerine sıcak su doldurup karıştırın. Ayaklarınızı kivili ayak banyosunda 15 dakika kadar bekletin. Ardından ayaklarınızdaki kan akışını hızlandırmak için, ayaklarınızı soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Gözaltı morluklarına kivi

Gözaltı morluklarınızı kivi ile giderebilirsiniz. Bir kividen göz çevrenizi kapatacak büyüklükte iki ince dilim kesin. Gözlerinizi kapatın ve kivi dilimlerini göz kapaklarınızın üzerine koyun. 10 dakika kivi dilimlerini gözlerinizde tutup dinlenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.