Cilt bakımı ve güzellik terapileri

0
Güzellik
Cilt bakımı ve güzellik terapileri

Cildinize bakım yapmak tüm hayatınız boyunca devam etmeniz gereken bir rutin çünkü cildiniz sürekli dış etkenlere maruz kalır. Yumuşak, sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız, cilt bakımı ve güzellik terapileri tavsiyelerimize bir göz atabilirsiniz.

Yüz maskeleri

Spalar cilt bakımı amacıyla yüz maskeleri uygularlar. Nereye gittiğinize göre fiyatlar oldukça değişkenlik gösterse de yine de bu işin fiyatları oldukça yüksektir. 50 TL’den 500 TL’ye kadar değişebilen bu güzellik merkezlerine gitmektense evde kendiniz yüz maskesi hazırlayabilir ve uygulayabilirsiniz.

Evde kendi başınıza yüz temizleyiciler, mikrodermabrazyon kitleri veya kendi karışımlarınızı uygulayarak yüz bakımı yapabilirsiniz. Yoğurt, esansiyel yağlar ve kuruyemişlerin yağlarını kullanarak cildinizi besleyebilirsiniz. Cildinizi biraz daha güzelleştirmek için evde yüzünüze buhar banyosu yapabilirsiniz. Taze bitkiler veya bitkisel çayları kaynamış suya koyun ve biraz soğumasını bekledikten sonra başınızın 3 tarafından sarkacak şekilde bir havlu sarın. Daha sonra buhara doğru eğilerek yüzünüze buhar banyosu yaptırın. 10 dakikalık buhar banyosu yeterli olacaktır.

Vücut bakımı

Güzellik salonlarında yapılan cilt soyucu tuz kürleri ve yosun maskeleri, kendinizi tepeden tırnağa yenilenmiş hissetmenizi sağlayabilir. Ancak bu terapiler yüklü bir faturayı da beraberinde getirir. Böyle bir profesyonel terapi için 100 TL’yi gözden çıkarmış olmalısınız.

Bunun yerine evde kendi kendinize cilt soyucu karışımlar hazırlayabilir, ölü derinin atılmasını sağlayabilirsiniz. Portakal dilimleri bu konuda size yardımcı olabilir çünkü çok asitlidir. Bunun yanında kahve çekirdeğinden yapılan peeling karışımları da işinize yarayabilir. Tayland ve Bali’de kahve çekirdekleri ile yapılan terapiler gelenekseldir.

Eller ve ayaklar

Profesyonel manikürcüler ve pedikürcüler elleriniz ve ayaklarınız için gereken bakımı uygulayabilirler ancak profesyonel bir güzellik salonunda manikür için en az 30 TL, pedikür için ise 50 TL’yi gözden çıkarmanız gerekebilir. Daha küçük yerlerde bir miktar daha ucuza halledebilmeniz de mümkün.

Ancak herhangi bir mağazadan alacağınız birkaç malzeme ile evinizde kendiniz de bu terapileri uygulayabilirsiniz. Bu şekilde elleriniz ve ayaklarınız hem yumuşak, hem bakımlı hem de güzel hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.