Cilt bakımında balın kullanımı

0
Bal
Bal

Cilt bakımında balın kullanımının ne gibi faydaları vardır? Ham bal asırlardır ilaç yapımında kullanılan bir maddedir. Aslında ilk bal kovanları eski Mısır mezarlarında, içleri dolu ve bozulmamış bir şekilde bulunmuştur. 1930lu yıllarda antibiyotikle karşılaşılana kadar çeşitli hastalıkların tedavisinde bal kullanılıyordu. Son yıllarda antiseptik özellikleri ve doğal cilt bakım ürünlerinde kullanımından dolayı, bala ilgi artmıştır.

Güzel ve basit bakım tavsiyeleri aşağıda yer almaktadır.

  • Her zaman ham bal kullanın. Balın birçok tedavi edici özelliğini pastörizasyon ve ısıl işlem gördükten sonra kaybettiği fark edilmiştir. Bu nedenle ünlü ticari birçok balı eleyerek ısıl işlem görmemiş ham bal kullanmalısınız. Ham balı organik yiyecek pazarlarından ya da mağazalarından bulabilirsiniz.
  • Balın antiseptik olarak kullanımı. Balın içindeki enzimler sayesinde bal, su ile karıştırıldığında hidrojen peroksit oluşturur. Bu nedenle bal, yara ve sıyrık tedavisinde kullanabileceğiniz iyi bir antiseptiktir.
  • Bal hücre üretimini teşvik eder. Pastorizasyon öncesinde balda polen ve propolis gibi hücre yenilenmesine yardımcı, cildinize oldukça faydalı maddeler vardır.
  • Ölü hücrelerinizden balın yardımıyla kurtulun. Bal da glükonik asit gibi zayıf alfa-hidroksi asitler vardır. Cilt üzerinde kullanımı oldukça güvenli olan bu asitler ölü hücreler arasındaki bağları kırarak, ölü katmanın vücuttan atılımını kolaylaştırırlar. Bu asitler aynı zamanda esnekliği artırarak, yağlı ciltleri dengeleyerek, kollajen üretimini teşvik ederek, kırışıklık ve çizgilerinizi azaltarak genç görünümünüze katkıda bulunurlar.
  • Cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Balda bulunan aminoasitler sayesinde cilt kendi nemini korur. Ayrıca balın içerisinde bulunan şekerli bileşimler de, balı vazgeçilmez bir nemlendiriciye dönüştürür. Böylece her gün bal maskeleri ile cildinizi nemlendirin.
  • Vücuttaki serbest radikalleri azaltır. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri ortadan kaldırır. Bal, bu serbest radikallerin cildinizde yol açtığı sorunları tersine çevirirken cildinizi de nemlendirir. Birçok sabun gibi cildinizi kurutmaz.

İşte balın tatlı doğasını öğrendiniz. Koşun ve sağlıklı bir bal alarak, balı cilt bakım düzeninizin arasına yerleştirin. Balın ham ve pastörize edilmemiş olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca arılara teşekkür etmeyi de unutmayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.