Cilt beyazlatma yöntemleri

0
cilt rengini açma
Cilt beyazlatma yöntemleri

İnsanlar birçok nedenden dolayı kendi cilt beyazlatmaya yöneliyor.. Genellikle sivlice izleri, koyu lekeler veya renk değişimlerini azaltmak veya ortadan kaldırmak için cilt beyazlatma iyi  bir yoldur. Bronzluk her ne kadar güzel olsa da bir süre sonra cildiniz eski parlaklığını ve pürüzsüzlüğünü yitirir çünkü bronzluk güneşin etkilerine karşı cildin bir tepkisinden ibarettir. Cilt beyazlatıcılar “skin lighteners” olarak adlandırılır. Cilt beyazlatmada bazen ev ilaçları iyi görünümlü bir cilt elde etmek gereklidir. Doğal ve ucuz olan bu tedavi cildi beyazlatmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Kesin düzelme ev ilaçları ile mümkün değildir, ancak cilt beyazlatma tedavisi sırasında yan tedavi olarak kullanılabilir.

Bitkisel cilt beyazlatma yöntemleri

Portakalla cilt beyazlatma

Portakal cilt beyazlatmada kullanılan en etkili malzemeler arasında yer alır. Portakalı dilimleyin ve güneşte kurutun. Blenderda çekerek toz haline getirin ve üzerine biraz süt ekleyin. Böylece bir hamur oluşturacaksınız. Bunu beyazlatmak istediğiniz bölgeye sürebilirsiniz. Her gün bu bakımı uyguladığınızda bir süre sonra cildinizin rengi açılmaya başlar.

Domates ve limon suyu ile cilt beyazlatma

Domates ve limon suyu ile yapılmış bir macun ile cildinizi beyazlatabilirsiniz. En iyisi taze domatesi sıkmaktır ancak dilerseniz hazır domates suyu da alabilirsiniz. Domates suyuna birkaç damla limon suyu ekleyin. Karışımı yüzünüze uygulayın. 15 ila 20 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Ayran ve süt ile cilt beyazlatma

Ayran ve süt bitkisel bakım ürünleri hazırlamak için en sık kullanılan malzemelerdir. Ayran ve süt laktik asit içerir. Laktik asit cildin gençleşmesine ve yeni cilt oluşumuna yardım eder.

Nane yaprakları ile cilt beyazlatma

Nane yapraklarını blenderda öğüterek toz haline getirin. Üzerine su ekleyerek hamur kıvamı almasını sağlayın. Yüzünüze sürdükten sonra 20 dakika bekleyin ve durulayın.

Badem ve Süt ile cilt beyazlatma

4 bademi gece suda ıslatın. Ertesi gün blenderda öğüterek toz haline gelmesini sağlayın. Üzerine süt ekleyin. Gece cildinize sürün ve sabaha kadar yıkamayın. Sabah temizleyebilirsiniz. Bu bakımı 15 gün boyunca üst üste uygulayın.

Limon ve portakal suyu ile cilt beyazlatma

Limon suyu genellikle doğal beyazlatıcı olarak kadınlar tarafından kullanılır. Limon suyu güneşe çıkmadan önce saçlara sürülerek saçların renginin açılması sağlanır. Bu bilinen bir yöntemdir.  Bunun yanında limon suyu cildin rengini açmak için de kullanılmaktadır. Ancak limon suyunu direkt olarak yüze sürmek sakıncalıdır. Limon suyuna bir miktar su kattığınızdan emin olmalısınız. Bal ve limon suyunu eşit miktarlarda karıştırıp yüzünüze sürün. 15 dakika bekletin ve durulayın. 30 gün sonra sonuçları göreceksiniz. Salatalık suyu ve limon suyunu aynı şekilde kullanmak da çok faydalıdır. Salatalık cilde şifa verir ve eğer hassas cilde sahipseniz limon suyu yerine kesinlikle salatalık suyunu denemelisiniz.

Yoğurt ve portakal suyu 30 gün boyunca günlük kullanılırsa aynı etkiyi yapar. Yoğurt hassas ciltler için çok iyidir ve portakal suyu asitliğini dengeler.

Bu ilaçları bir ay kullandıktan sonra etkisini görürsünüz ve bir ayın sonunda günde iki defa uygulamaya geçmelisiniz.

Patates, Nohut Unu ve Sandalağacı Tozu

Bu üç gıdanın da cilt beyazlatmaya çok etkisi vardır. Patatesi ikiye bölün ve cildinizi patates ile ovalayın. Hatta tüm bu malzemeleri karıştırarak bir hamur yapabilirsiniz. Elde ettiğiniz hamuru cildinizin üzerine sürün, daha sonra 15 dakika sonra durulayın.

Sandal ağacı tozu cildinizin tonunu açacaktır. Domates, limon ve salatalık suyu ile sandal ağacı Tozunu karıştırarak bir hamur yapın. Kuruyana kadar bekletin, sonra yıkayın.

Cilt beyazlatma önerileri

Cilt beyazlatma yöntemleri çok iyi bir uzman tarafından düzgün bir şekilde yapılmadığında cildiniz tehlikeye girer. Cilt beyazlatma için çeşitli lazer teknolojileri geliştirilmiştir. Ayruca pahalı cerrahi işlemlerde bulunmaktadır. Dilerseniz evinizde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz cilt beyazlatıcı yapabilirsiniz. Cilt beyazlatıcılar cilt lekelerine çok iyi gelir ve cilt lekelerinin alternatif tedavisinde kullanılırlar.

Cildinizi güneşten koruyun

Bütün bu bakımları tek başına yapmanız yeterli olmayacaktır. Cildinizi güneşten koruduğunuza emin olun. Yaz ya da kış sürekli olarak güneş kremi kullanın. Kullanacağınız fondötenin de güneş koruma özelliği olduğundan emin olun.

Hidrojen peroksit ile cilt beyazlatma

Hidrojen peroksit (oksijenli su)  cilt beyazlatıcı bir maddedir. Hidrojen peroksit saç boyaları ve diş beyazlatıcı gibi güzellik ürünlerinde kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.