Cilt çatlakları nedir ve neden oluşur?

0
ciltteki çatlaklar
Ciltteki çatlaklar

Çatlaklar cilt üzerinde ince uzun çizgiler halinde belirir ve tedavisi oldukça zorludur. Çatlakların herhangi bir sağlıksal tehlikesi bulunmasa da görünüm açısından son derece nahoştur. Bu nedenle de kadınların çoğu çatlaklarından kurtulmaya çalışır. Öncelikle çatlakların aslında ne olduğunu ve neden oluştuğunu bilmek gerekir.

Cildimizin muhteşem bir çalışma stili vardır. Organlarımızı korur, nefes almamıza yardımcı olur. Tüm bedenimizi kaplayan derimiz aynı zamanda esnek bir yapıya da sahiptir. Cildimizi olumsuz yönde etkileyen aşırı nem, yüksek ısı, uva ışınları gibi faktörler cildin elastikiyetini de olumsuz etkileyecektir. Bu negatif etkiler sonucunda esnemesi zorlaşan cilt hareket edebilmemiz için çeşitli yerlerinden çatlamaya başlar. Bir nevi cildin o bölgeleri birbirinden ayrılır.  

Cildimiz üç ayrı kısımdan meydana gelmektedir. Bu kısımalara hipoderm, derm ve epiderm adları verilir. Derm tabakasında yer alan lifler aslında bir nevi cildin iskeletidir. Kollajen lifler cildin dış etkenlere karşı dayanıklı olmasını ve canlı görünmesini sağlarlar. Derm tabakasında yer alan bir diğer lif ise elastin liflerdir. Bu her iki lif aynı damarlar gibi karmaşık bir yapı oluşturmaktadır. Liflerdeki hasarlar aynı zamanda ciltteki hasarlar demektir

Cilt içerisinde, cildin esnemesini sağlayan kollajen ve elastin fibriller yer almaktadır. Bazı rahatsızlıkların sonucunda yada genetik özellikler sebebiyle fibrillerin doğasında değişimler meydana gelir. Bu değişimlerin sonucunda da cilt esnekliğini kaybetmektedir. İşte tam da bu sırada ani kilo yükselmesi yada azalması cilt tabakasında ayrıklar oluşmasına sebebiyet verir. Bu ayrıklar vücudumuz tarafından hayati bir tehdit olarak algılanmadığı için de tamamen eski yapısına dönmesi için vücutta herhangi bir çalışma gerçekleşmez. Dolayısı ile çatlaklar kendi kendilerine kaybolmayacaklardır.

Cilt çatlakları anlaşıldığı gibi cilt tabakasında yer alan kollajen ve elastin liflerin hasarından meydana gelmektedir. Eğer cildimize iyi bakarsan ve gerekli vitamin ve mineralleri alırsak çatlak oluşma olasılığı da düşmüş olacaktır. Çatlakların tedavisiyle ilgili çok çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemleri eciltbakimi sitemizdeki diğer makalelerden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.