Cilt güzelleştirme için ne yapmalı?

0
Güzel cilt
Güzel cilt

Hepimiz kusursuz bir cilt isteriz ancak farkında olmadan bu isteğimizi sabote ediyor olabiliriz. Adım adım cilt güzelleştirmek için ne yapmalı konusunu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Adım 1

  • İçeriden dışarıya doğru. Mükemmel bir cilde sahip olmanın ilk ve belki de en önemli kuralı, buna içeriden başlamaktır. Vücudunuza ne verirseniz onu alırsınız. Beslenmenize ve aldığınız gıdalara dikkat ederek, yeterli ve dengeli beslenerek, ihtiyacınız olan vitaminleri ve mineralleri alarak cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Bunların en önemlilerinden biri vitaminlerdir. Bol bol taze sebze ve meyve tüketerek mümkün olduğunca fazla vitamin almalısınız. Bol bol su içmelisiniz, cildiniz her şeyden önce suya ihtiyaç duyar. Alkol, şeker ve işlenmiş gıda tüketiminizi azaltarak da cildinizin daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer kusursuz bir cilt istiyorsanız, sigara içmeniz söz konusu bile olamaz. Sigara cildinizi tam anlamıyla boğmaktadır.

Adım 2

  • Cildinizi temiz tutun. Cildinizin hangi tip (normal, kuru, yağlı veya karma cilt) olduğunu öğrenin ki cildiniz için bakım ürünlerini doğru bir şekilde seçebilesiniz. Cildinizi sağlıklı ve güzel tutmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri cildinizin temizliğine dikkat etmektir. Çok makyaj yapan biri olmasanız da cildiniz gün içinde birçok dış etmenle karşı karşıya gelmektedir. Bu nedenle günlük bir şekilde iyi bir cilt temizliği yapmanız gerekir. Öncelikle cilt tipinize uygun iyi bir yüz temizleyici satın alın. Üzerindeki uyarıları da dikkate alarak her gün yüz temizliğinizi bu ürünle yapın. Eğer yağlı veya karma cilt tipiniz varsa tonik de kullanmanız gerekebilir. Yüzünüzü temizledikten sonra bir pamuk parçası ile toniği burun alın ve çenenize uygulayın.

Adım 3

  • Cildinizi nemlendirin. Cilt nemlendirme, cildinizin tipi ne olursa olsun günlük cilt bakım rutininizde yer alması gereken çok önemli bir elementtir. Cildinizi nemlendirerek, cildinizin günal, rüzgar, soğuk, vücut ısısı ve hava kirliliği gibi nedenlerle kaybettiği sıvıyı geri kazandırırsınız. Kuru cilt sağlıklı görünmez, sağlıklı görünmediği gibi sağlıklı da değildir zaten. Cildimizin her zaman özlem duyduğu sihirli madde sudur. Güzel bir cilt için bol bol su içmemiz gerektiğini zaten öğrendik ancak cildi dışarıdan da beslemek gerekir. Eğer cildimizi su ile nemlendirmeye çalışırsak cildimizin nemi korumasını sağlayan özel yağ tabakasını bozarız ve cildimizin daha da nem kaybetmesine neden oluruz. Bu nedenle nemlendirici kremleri kullanıyoruz. Bu kremlerin içinde su ve yağ olmak üzere 2 ana içerik bulunur. Yağ suyun cildimizden uzaklaşmasını engeller.

Hangi tip nemlendirici kullanmanız gerektiği cilt tipinize ve kişisel seçiminize göre değişir. Her cilt tipine uygun nemlendirme seçenekleri mevcuttur. Hangisinin size uygun olduğunu bulmanın ise en iyi yolu denemektir. Değişik markalar ve değişik ürünler deneyin ve hangisinin cildinize daha iyi geldiğini öğrenin. Genel kanının aksine, yağlı cildi olan insanların da nemlendirici kullanmaya ihtiyacı vardır ancak bu nemlendirici tabi ki kuru cilde sahip kişilerin kullanması gereken nemlendiriciden farklıdır. Yağlı ciltler için uygun olan nemlendiriciler, cildin fazla yağı emmesini sağlayan ve cildi nemlendiren ürünlerdir. Eğer sentetik ürünler kullanmak istemiyor, organik alternatifler arıyorsanız basitçe cildinize badem yağı uygulayarak cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Netice olarak, kimse size hangi markayı, hangi ürünü kullanmanız gerektiğini söyleyemez. Dediğim gibi cilt tipinize bağlı olarak kullanmanız gereken ürünler değişir ve bunu deneyerek bulmanız gerekir. Bazı insanlar yeni mucize kremlere rağbet göstermeye devam ediyorlar. Bu kremler yaşlanmayı önlemeyi ve mükemmel bir cilde sahip olmayı vadediyorlar. Ancak ben bu yeni ürünleri cildiniz üzerinizde art arda denemenizi tavsiye etmiyorum. Yani bir ürün reklamında Beyonce, bu ürünü kullandığını ve mükemmel bir ürün olduğunu söylüyorsa bunun doğru olduğu anlamına gelmiyor. Ben kendim için en iyi gelen şeyleri uygulamaya devam etme taraftarıyım, sizin için de bunu öneririm. Eğer sizin işinize yarayan bir ürün var ise başka ürünleri denemek için vakit kaybetmeyin. Çok pahalı alternatiflere de yalnızca pahalı olduğu için güvenmeyin. Unutmayın, o ürüne Beyonce reklamında oynadığı için o kadar para ödüyorsunuz, ürün çok iyi olduğu için değil.

Adım 4

  • Güzellik uykusu denmesinin bir sebebi var. Vücudunuz uyku sırasında kendini yeniler ve onarır. Cildiniz için, bol bol su içmekten sonra yapabileceğiniz en iyi şey yeterli uykuyu almaktır.

Biz uyurken, vücudumuz enerjisini tekrar kazanır, vücut hücreleri yenilenir. Bu rejenerasyon süreci genel sağlığımız için çok önemlidir, dolayısıyla cildimizin sağlığı ve güzelliği için de aynı oranda önemlidir. Yeterli uyumanız (günde 8-9 saat, ancak kişisen kişiye bir miktar değişebilir) cildinize kendini yenilemek için vakit kazandıracak, gözler altındaki mor halkalar daha az oluşacaktır.

Adım 5

  • Makyajınızı temizleyin! Biliyorum, cildinizi temizlemenin ne kadar önemli olduğunu zaten anlattım ancak tekrar belirtmem gereken önemli bir şey var. Eğer cildinizi seviyorsanız, yatmadan önce makyajınızı temizlemek için 5 dakikanızı ayırmaktan kaçmayın. Dermatologlara göre kadınların hayatları boyunca yaptıkları en büyük hatalardan biri de makyajlarını temizlemeden uyumaktır. Makyajınızı temizlemeden yatmak, cilt gözeneklerinin tıkanmasına neden olabilir ve bu da size siyah noktalar ile sivilceler olarak geri dönebilir. Profesyonellerden gelen bu tavsiyeyi dikkate alın ve yatmadan önce yüzünüzdeki makyajı temizleyin ve daha sonra hakkınız olan güzellik uykusuna dalın.

Adım 6

  • Peeling, cildinizdeki ölü hücreleri atmanızı sağlar. Bu da cildinizin hem daha iyi nefes almasını, hem de alttaki genç hücrelerin ortaya çıkarak cildinizin daha canlı ve güzel görünmesini sağlar. Haftada bir kez, ciltteki ölü hücreleri temizlemek üzere üretilmiş peeling ürünlerini kullanarak cildinizi temizleyin. Haftada bir kereden daha sık peeling yapmak hem gereksizdir hem de tavsiye edilmez. Bu işlemi sık uygulamak cildinize zarar verebilir. Peeling sonrasında cildinize hemen bir nemlendirici uygulayın. Eğer cildinizde sivilceleriniz varsa veya hassas bir cilde sahipseniz, peelingi doğal yollarla yapmayı tercih edebilirsiniz. Kabartma tozu ve bir miktar su ile bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Ve şimdi bütün bu önerileri birbirine bağlayacak son öneri geliyor… Hayatınızdan keyif alın! Çekici ve kusursuz bir cilt yalnızca bununla uyumlu bir kişiliğiniz varsa işe yarar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.