Cilt güzelliği için beslenme önerileri

0
Güzel cilt
Cilt güzelliği için beslenme

Yıpranan cildinizin onarımı için doğru gıdalarla beslenip cildin ihtiyacı duyduğu vitamin ve mineralleri almak gerekmektedir .Özellikle çinko , selenyum , protein ve C vitamini alımı ile bu onarımı kolaylaştırıp hücrelerinize yardımcı olabilirsiniz. Cilt güzelliği için beslenmenize dikkat ederek cildinizi onarabilirsiniz.

Dengeli protein alımı yıpranan cildinizi onaran bir etki sağlayacaktır. Bu nedenle protein alımı için en önemli kaynak olan yumurtayı beslenme düzeninize mutlaka eklemelisiniz. İçerdiği biotin ile kuru cilt problemlerinize çözüm sunan yumurta ayrıca cilt yenilemesi için etkili olan çinko ve selenyum içeriyor.

Antioksidan ve bir çok minerali barındıran ıspanak gene cilt onarımı için en iyi dostunuz olacak. Su ve magnezyum içermesi ile cildinizin kaybettiği nemi geri kazandıran ıspanak tüm yeşil sebzelerde olduğu gibi cildimiz için mucize olarak adlandırılan gıdalardan.

Likopen açısından çok zengin bir besin maddesi olan domates gene cilt onarıcı antioksidan içermektedir. İçerdiği karotenoid cildi korur onarır ve iyileştirir. Özellikle çeri domatesi beslenme düzeninize dahil etmeniz cildinize iyi gelecektir.

Omega 3 açısından en zengin gıdalardan olan balık cilt elastikliğini korumaktadır. Özellikle omega 3 açısından daha zengin olan somon balığı bu özellik sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirecektir.

Cilt onarımı için en iyi maddelerden bir diğeri de antioksidan içeren yaban mersinidir. Yüksek oranda E vitamini barındırması nedeniyle onarım sağlayarak yaşlanmayı geciktirir. Yaban mersini ile aynı grupta ki çilek böğürtlen gibi meyvelerde aynı etkiyi verecektir.

Omega 3 yağ asitleri açısından zengin fındık , badem ceviz ve kestane içerdiği doymamış yağların yanında proteinde içermektedir. İçerdikleri E vitamini ve Selenyum cildinize onaran bir etki sağlayacaktır.

Meyvelerden kivi C vitamini ile cilt için önemli bir etki kaynağıdır. C vitamini olarak ele aldığımızda tüm narenciye meyveler cilde iyi gelecektir ancak kivi E vitamini de içerdiği için cildi iyileştirici onarıcı ve güzelleştirici bir meyve olarak masanızda yer almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.